Уникална изложба на българска народни шевици може да видят посетителите на Регионалният етнографски музей в Пловдив до 13 юли. Събитието е под наслов „Българската шевица – претворена традиция“ и се провежда по повод 50 годишния юбилей на колектив за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова“.
В „Българската шевица – претворена традиция“ свои творби ще представят всички, които през годините са били част от колектива. Можете да видите майсторски изработки на пъстри шевици, шарени гайтани, везани тъкани, изящни дантели „кенета“ – обшивки на яки за блузи, рокли, носни кърпи, втъкани шевици в елегантни дамски облекла, покривки и тишлайфери. В изложбата ще участват и някои от основателките на колектива: Ана Цекова, Елена Тодорова, Катя Гроздева и Мария Чуринска.
Колективът за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова” е единственият самодеен колектив в България, школа по везба, от който през годините 12 майсторки везбарки са защитили майсторско звание към Задругата на майсторите на народни художествени занаяти.
През 1968 г. към колектив „Репин“ е създаден кръжок по българска бродерия, ръководен от Янка Арсова, учителка от техникума по облекло „Ана Май“. Постепенно кръжокът прераства в колектив, поради засиления интерес към изучаването и претворяването на народните шевици. Колективът е бил представително звено към Окръжен и градски съвет за култура. Целта на основателите е била да се създаде място за среща и обмяна на опит на жените от района, които имат интереси в овладяването на техниките на българската традиционна шевица и плетиво. От 2004 г. колективът развива дейност към читалище „Алеко Константитов-54“ – Пловдив.