“Целта ни е да се спре изливането на отпадни и силно отровни води в река Струма и да се повиши качеството на водата, съответно и екологичното състояние на язовир Пчелина.“ – Това сподели днес Марио Антонов- организатор на Централната рибноопазваща организация (ЦРОО) Перник, по време на провелия се протест пред сградата на РИОСВ Перник, във връзка с лошото състояние на язовир Пчелина и река Струма. Организатори на събитието са ЦРОО Перник, но техни колеги от други градове също бяха там и ги подкрепиха. “Дишай Перник” и Грийнпийс, Сдружение „Балканка“, Сдружение „Рибар“ Монтана, представители от с. Ковачево, Раднево, Габрово, Севлиево, Стара Загора също застават зад каузите, които Централната рибноопазваща организация в Перник защитава.
„Настояваме също така да бъде свикана работна среща с министър Десислава Танева и Галин Николов- изпълнителен директор на ИАРА, на която да бъдат организирани работни групи, които да започнат повторното зарибяване на язовира през пролетта на 2020 година. Това е важно, за да се поправят допуснатите към момента грешки. На събитието присъстваха както представители от различни НПО-то, така и местни рибари и притеснени от случила та се екокатастрофа на територията на града. „Една оставка няма да промени нищо, говори сме да организираме и втори и трети протест, докато институцията отговорна за това не заработи както трябва. Все пак на тези хора се плаща с пари от нас, данъкоплатците“ – добави още господин Антонов.
Припомняме за случая от преди месец и половина, когато на повърхността на язовира изплуваха големи количества умряла риба. Ситуацията от днес се разигра като отговор на становището, с което представители на РИОСВ Перник и Басейнова дирекция Благоевград излязоха, а именно като причини те изтъкнаха природни явления, повишена температура на водата и цъфтежи на водораслите и презарибяване. Становище, с което от ЦРОО твърдо отказват да се съгласят и поради тази причина организират протест. Освен пробите, взети от РИОСВ Перник, от организацията взели свои проби, които изпратили към лаборатории във Финландия и гр. Казанлък. Резултатите и от двете лаборатории показват наличие на тежки елементи във водния басейн, като алуминий, волфрам, графит, олово и др. Към момента, подробните изследвания на 60 показателя за състоянието на водата и съдържащите се в нея елементи, все още не е готово. От РИОСВ обещават, че до дни информацията ще бъде предоставена на официалния им сайт. По време на събитието до пряка среща на двете страни не се стигна.