Умрелите риби от язовир Пчелина плували в силно отровена вода

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути
Марио Антонов

“Целта ни е да се спре изливането на отпадни и силно отровни води в река Струма и да се повиши качеството на водата, съответно и екологичното състояние на язовир Пчелина.“ – Това сподели днес Марио Антонов- организатор на Централната рибноопазваща организация (ЦРОО) Перник, по време на провелия се протест пред сградата на РИОСВ Перник, във връзка с лошото състояние на язовир Пчелина и река Струма. Организатори на събитието са ЦРОО Перник, но техни колеги от други градове също бяха там и ги подкрепиха. “Дишай Перник” и Грийнпийс, Сдружение „Балканка“, Сдружение „Рибар“ Монтана, представители от с. Ковачево, Раднево, Габрово, Севлиево, Стара Загора също застават зад каузите, които Централната рибноопазваща организация в Перник защитава.

„Настояваме също така да бъде свикана работна среща с министър Десислава Танева и Галин Николов- изпълнителен директор на ИАРА, на която да бъдат организирани работни групи, които да започнат повторното зарибяване на язовира през пролетта на 2020 година. Това е важно, за да се поправят допуснатите към момента грешки. На събитието присъстваха както представители от различни НПО-то, така и местни рибари и притеснени от случила та се екокатастрофа на територията на града. „Една оставка няма да промени нищо, говори сме да организираме и втори и трети протест, докато институцията отговорна за това не заработи както трябва. Все пак на тези хора се плаща с пари от нас, данъкоплатците“ – добави още господин Антонов.

Припомняме за случая от преди месец и половина, когато на повърхността на язовира изплуваха големи количества умряла риба. Ситуацията от днес се разигра като отговор на становището, с което представители на РИОСВ Перник и Басейнова дирекция Благоевград излязоха, а именно като причини те изтъкнаха природни явления, повишена температура на водата и цъфтежи на водораслите и презарибяване. Становище, с което от ЦРОО твърдо отказват да се съгласят и поради тази причина организират протест. Освен пробите, взети от РИОСВ Перник, от организацията взели свои проби, които изпратили към лаборатории във Финландия и гр. Казанлък. Резултатите и от двете лаборатории показват наличие на тежки елементи във водния басейн, като алуминий, волфрам, графит, олово и др. Към момента, подробните изследвания на 60 показателя за състоянието на водата и съдържащите се в нея елементи, все още не е готово. От РИОСВ обещават, че до дни информацията ще бъде предоставена на официалния им сайт. По време на събитието до пряка среща на двете страни не се стигна.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама