Между 35 и 45% от слънчогледовото масло, рафинирано в ЕС, идва от Украйна
Правителството на Украйна въведе лицензиране за износ на ключови хранителни продукти, включително пшеница, царевица, птиче месо и слънчогледово олио, според украинската информационна агенция Интерфакс Украйна, докато фермерите от ЕС алармират за продоволствената сигурност в целия блок.
Правителствената резолюция уточнява, че решението за въвеждане на нулеви квоти за износ се разширява за царевица, овес, елда, просо, захар и сол, подходящи за консумация от човека, които подлежат на лицензиране през 2022 г, съобщава EURACTIV.com.
Премиерът на Украйна Денис Шмихал заяви, че правителството е решило да ограничи износа на редица социално значими стоки и суровините, от които се произвеждат храни. Само на Украйна се падат 19% от вноса на пшеница в ЕС и 13% от вноса на маслодайни семена. Заедно с Русия двете селскостопански централи осигуряват над една трета от световната пшеница и ечемик, както и 17% царевица и над 50% слънчогледово масло и семена.
Поради това инвазията на Русия в Украйна предизвика ударни вълни на два от световните пазари на основни зърнени култури, като цените на пшеницата скочиха миналата седмица до най-високото си ниво от 14 години.
Някои места, като Албания, вече предупредиха, че това може да изключи от менюто хляб и други основни продукти на зърнена основа.
Очаква се цената на пшеницата да се повиши в Албания заради санкциите, наложени срещу Русия, когато резервите вече са на ниско ниво, според председателя на Асоциацията на преработвателите на брашно Ади Хаджимери.
Това предизвика редица извънредни извънредни срещи за начини, по които блокът може да гарантира продоволствена сигурност.
Например, членството в експертната група на Комисията относно механизма за готовност и реагиране при кризи в областта на продоволствената сигурност (EFSCM), очертано като част от целите на Зелената сделка на Комисията, вече е потвърдено и е предвидено да се проведе първата среща на групата в сряда (9 март).
Изправяме „хранителен щит“
Асоциацията на земеделските производители в ЕС COPA-COGECA публикува изявление, в което подчертава, че Европа трябва да оборудва своето селско стопанство с „хранителен щит“, за да се изправи срещу последиците от комбинацията от войната заедно с задаващото се предизвикателство на изменението на климата.
„Тази война, която засяга Европа, ще има световни последици за няколко години напред“, предупреждава се в изявлението, добавяйки, че „повечето продукции ще бъдат пряко или косвено засегнати“.
Подчертавайки, че извънредните ситуации изискват изключителни мерки, асоциацията призова за „всеобхватни, стабилни, нестандартни мерки“ от Комисията, за да съответстват на мащаба на предизвикателството, пред което е изправен секторът, като добави, че скоростта е от съществено значение.
Асоциацията на ЕС за растителни масла (FEDIOL) предупреди в петък, че доставките на слънчогледово масло от Украйна от около 200 000 тона месечно са спрели да се доставят до европейските пристанища.
Между 35 и 45% от слънчогледовото масло, рафинирано в ЕС, идва от Украйна и няма незабавно решение за прекъсването на слънчогледовото масло, тъй като не е ясно дали и как търговията ще може да се възобнови, продължават от асоциацията.
Войната в Украйна поставя продоволствената сигурност на ЕС в светлината на прожекторите, казаха на селскостопанския сектор да се подготви за въздействие
Войната в Украйна хвърли на преден план трънливия въпрос за продоволствената сигурност в ЕС, тъй като Европейската комисия предупреждава селскостопанския и хранително-вкусовия сектор на ЕС да се подготвят за въздействие, както сега, така и в дългосрочен план.
Продоволствена сигурност срещу устойчивост
Нахлуването в Украйна повдигна стари въпроси дали политиките на Комисията, които бяха разкрити преди повече от две години и половина и имат за цел да направят европейската хранителна система по-устойчива чрез набор от строги цели, трябва да бъдат преразгледани.
Говорейки след специална среща с министрите на земеделието на ЕС-27, комисарят по земеделието Януш Войчеховски призна, че ЕС „трябва да следи отблизо целите на тези политики в контекста на продоволствената сигурност“.
„Не искаме да изхвърляме тези стратегии настрана, не искаме да ги поставяме под въпрос“, обясни комисарят. „Но има други елементи, които трябва да бъдат разгледани отново, предвид настоящата ситуация“, продължи той.
От своя страна мозъчният тръст Farm Europe призова Комисията да „основно преразгледа“ предложенията си относно водещата политика на ЕС за храни и земеделие, стратегията От фермата до трапезата“ и нейната стратегия за биологично разнообразие в изявление, заявявайки, че те „фронтално противоречат нашия продоволствен суверенитет и световна продоволствена сигурност”.
Въпреки това за президента на COPA Кристиан Ламбърт противопоставянето на тези две измерения едно срещу друго е „непродуктивно“.
„Както при енергетиката, ние [селскостопанският сектор] силно вярваме, че е възможно да засилим нашата стратегическа автономия, като същевременно продължим да постигаме напредък по отношение на устойчивостта“, каза тя.
Като се има предвид това, асоциацията на фермерите вижда необходимостта от „промяна на парадигмата“ в начина, по който Брюксел мисли за селското стопанство, като се започне с целите, заложени в „От фермата до трапезата“.
Конкретно организацията иска да може да обработва цялата налична земя през 2022 г., за да компенсира блокирането на руското и украинското производство, вместо да остави някои части от земята под угар или предназначени за биоразнообразие, както е заложено в стратегията.
Въпросът ще бъде обсъден на среща на министрите на земеделието на ЕС-27 по-късно този месец (21 март), но страните членки вече предложиха на Комисията миналата седмица да заделят земеделска земя, която да се използва за производство на протеинови култури.
Междувременно ирландският министър на земеделието Чарли МакКоналог свика спешна среща със земеделските асоциации, за да обсъди потенциални опасения за продоволствената сигурност, където заинтересованите страни ще обсъдят потенциални мерки, изискващи всички фермери да засаждат зърнени култури на земята си.