Този уебинар за добри практики, организиран от Службата за подкрепа на Пакта за селските райони в партньорство с Европейската федерация за селски туризъм (RuralTour), ще покаже иновативни подходи, които свързват устойчивия туризъм, опазването на наследството и предприемачеството. Той ще проучи политически мерки и стимули, които подкрепят устойчивия туризъм, включително възможности за инвестиции, подобрения на инфраструктурата и насърчаване на предприемачеството в селските райони.
Цели
Улесняване на обмена и учене от добри практики и стратегии, които допринасят за превръщането на туризма в двигател на устойчивото развитие;
Изграждане на капацитета на селските общности, политиците и предприемачите за разработване на въздействащи и приобщаващи туристически инициативи, които отговарят на нуждите на селските райони;
Ангажирайте и мобилизирайте общността на Пакта за селските райони и ключови заинтересовани страни, включително професионалисти в туризма, политици и обществени организации, за насърчаване на подходи за сътрудничество.
Уебинарът е насочен към публични органи, професионалисти в областта на туризма и културното наследство, предприемачи, специалисти по развитие на селските райони и организации в общността, включително потенциални местни носители на проекти, местни/регионални и национални частни и публични участници.
История
Туризмът, когато е ефективно интегриран с културното наследство, опазването на околната среда и участието на общността, е ключов двигател на устойчивото развитие в селските райони в цяла Европа. Проучване, съавторство на Европейския комитет на регионите (КР) и Световната организация по туризъм към ООН (Туризъм на ООН) Отворете връзката в нов прозорец, подчертава потенциала на сектора за насърчаване на икономическата диверсификация, създаване на работни места и опазване на културното наследство. Селският туризъм служи като мост между традицията и модерността, като засилва участието на общността, поддържа местните услуги и запазва уникалната идентичност на селските региони.
Въпреки потенциала си, селският туризъм е изправен пред предизвикателства като неподходящ достъп и инфраструктура, ограничени финансови ресурси, ниски нива на умения и намаляване на населението. Въпреки това, тези проблеми могат да се разглеждат и като катализатори за иновации и инвестиции. Справянето с тях изисква многоизмерен подход, като се използват политически рамки, които подкрепят териториалното развитие, цифровата трансформация, екологичната устойчивост и социалното приобщаване.
ЕС активно подкрепя селския туризъм чрез финансиране на инициативи за устойчиво развитие на селските райони. Общата селскостопанска политика (ОСП) играе ключова роля в подкрепата на хранителния туризъм, диверсификацията на фермите и природния туризъм чрез финансиране на инициативи за екотуризъм, културни и кулинарни изживявания и екосистемни услуги, които повишават привлекателността на селските райони.
Програми и инициативи като Еразъм+, фондовете на Кохезионната политика (включително Европейския фонд за регионално развитие и неговата връзка InterregOpen в нов прозорец), Horizon Europe и New European Bauhaus (NEB), играят роля в укрепването на местните икономики, защитата и валоризирането на културните активи и насърчаването на устойчив туризъм в държавите-членки. Партньорството за устойчив туризъм Отваряне на връзката в нов прозорец в Програмата за градовете за ЕС признава значението на сътрудничеството между градовете и селските райони за разработване на по-устойчиви и устойчиви модели на туризъм, включително в усилията за разнообразяване на туристическото предлагане.
Полезни линкове:
Дългосрочна визия за селските райони
Присъединете се към онлайн групата на общността Rural Pact за култура и творчество в селските райони