Ученици създадоха мобилно приложение за вредните съставки в храните

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Ученици създадоха мобилно приложение, с което се сканират етикетите на хранителни продукти и се получава информация за вредните в тях съставки. Апликацията E-Food Scanner, достъпна в Google App Store, е разработена от десетокласници от ПГПЧЕ „Иван Вазов“ – Смолян, които за първа година участват в програмата „Учебна компания“ на Джуниър Ачийвмънт (JA). До момента приложението е изтеглено от 1500 потребители в цял свят.

Фирмата на ученици от езиковата гимназия в Смолян е обявена за „Най-добра учебна компания на България“ в надпревара с 40 екипа, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ – Смолян. На второ място се класираха отново смолянски млади предприемачи – от ПГ по икономика с компанията „Родопи еко“. Двете смолянски училища се включиха в програмата през есента на 2016 г., при старта на съвместния проект на Джуниър Ачийвмънт и евродепутата Владимир Уручев „Предприемачи на бъдещето“. Екипът получи приза на официална церемония по награждаване на участниците в ІХ Младежки бизнес форум „Изгряващи звезди“, който се проведе в Камчия от 1 до 3 юни. Уручев и изпълнителният директор на JA Милена Стойчева наградиха „Noetic” и тяхната учителка Калинка Aтанасова с купа и златни медали.

Компанията на Езиковата гимназия в Смолян спечели и специалната награда на евродепутата – „Предприемачи на бъдещето“. С негова подкрепа младежкият екип ще представи България на международно състезание на учебните компании на JA Европа, което ще се проведе по средата на юли в Брюксел. Първенците спечелиха също и приза на Samsung за иновации. Министерството на икономиката им връчи награда „Брандико“ – за защита на търговска марка в учебна компания. Ръководителят им Калинка Атанасова получи сертификат за учител вдъхновител.

Второ място за най-добра ученическа компания грабна „Родопи еко“ от ПГ по икономика Карл Маркс – Смолян. Те се пребориха за среброто с идеята за производство на компост и биоразградими саксии за засаждане на иглолистни фиданки. Ръководител на ученическата компания е преподавателят Елмира Бонкалова – Косова. Те спечелиха първа награда за най-автентичен екологичен продукт.

Евродепутатът Владимир Уручев подкрепи „Джуниър Ачийвмънт“ при въвеждането на програмата „Учебна компания“ в пет общини: Смолян, Перник, Монтана, Враца и Видин. Със състезанието младежите завършват едногодишното си обучение по програмите „Учебна компания” (за ученици) и „JA Startup“ (студенти). 400 ученици и студенти от цялата страна представиха своите бизнес разработки във форума в Камчия с презентации пред жури, панелни интервюта и търговско изложение на щанд. 60 предприемачески екипа се изявиха на стартъп сцената на България, 40 от които ученически.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА