Учени от БАН търсят добри примери за иновации в селските райони

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

Институтът за изследване на обществата и знанието при Българска академия на науките обяви конкурс за иновации в селското стопанство и селските райони. Организаторите търсят иновативни и вдъхновяващи инициативи в областта на селското или горското стопанство или хранителната верига. Предимство е, ако проектът включва експертиза от други партньори от научната или практическата сфера.

Конкурсът е част от проекта LIAISON, който се финансира безвъзмездно от програма „Хоризонт 2020“ на ЕС, с цел да бъдат открити и наградени най-добрите примери на партньорства, действащи в Европа, отбелязват организаторите.

Наградените фермери ще бъдат посланици на иновациите в селското стопанство и селските райони и ще получат международно признание на престижна церемония по награждаване в голяма европейска столица през ноември 2019 г.

Формулярът за участие е достъпен ТУК.

Целта на проекта LIAISON е да бъдат създадени готови за използване в практиката методи и инструменти за оптимизирането на интерактивните иновационни подходи в проекти, финансирани в рамките на ЕПИ-АГРИ и извън него.

LIAISON събира разнообразна общност от изследователи, представители на иновативни проекти, инициативи и мрежи, властимащи и администратори, в силно интерактивна работна програма, за да изследват заедно дизайна и реализацията на интерактивни иновативни проекти в селското и горското стопанство и развитието на селските райони – както в рамките на ЕПИ-АГРИ, така и извън него. ЕПИ-АГРИ (Европейското партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост) е инициатива на Европейската комисия, чиято цел е да насърчава и подпомага достъпа до иновации.

ЕПИ-АГРИ насърчава и подпомага “подхода на интерактивните иновации”, при който иновациите се инициират от крайните им ползватели, а новаторските идеи се превръщат в практически приложения благодарение на взаимодействията между партньорите, споделянето на знания и ефективното посредничество и разпространение на знания и информация.

Подходът работи в Оперативните групи на ЕПИ-АГРИ, подпомагани чрез мярка 16.1 от националните програми за развитие на селските райони, както и в проектите с множество участници на Хоризонт 2020.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама