Учени от България и Китай работят по проект за увеличаване устойчивостта на селското стопанство

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Учени от България и Китай си сътрудничат в търсенето на нови подходи за управление на аграрната устойчивост в специфичните условия на българското и китайско селско стопанство. Презентация на проекта беше направена от проф. Ли Хонгфей от Университета за комуникации в Пекин. Той е лидер на инициативата съвместно с проф. Храбрин Башев от Института по аграрна икономика.

Целта на проекта е да се анализират основните достижения и предизвикателства в аграрната устойчивост на стопанствата на двете страни, да бъдат обобщени уроците от позитивния и негативния им опит. Накрая ще бъдат подготвени препоръки за подобряване на научните и оценителни методи, обществените политики, и индивидуалните, бизнес и колективни действия за устойчиво развитие в България, Китай, и други страни в развитие.

Китай е развиваща се икономика и цел на държавата е да развие селското си стопанство, за да отговори на увеличаващото се търсене от населението. Към момента земеделието заема дял от 8% от БВП на страната, стана ясно от презентацията на проф. Ли Хонгфей, а обработваемата земя на човек е 0.6 хектара.

Проблемите на сектора обаче са много, например широко разпространената бедност, силното замърсяване от индустриалните производства, сушата и наводненията. Решението на тези предизвикателства изисква използването на модерни методи за анализ на процесите в селското стопанство, както и извеждането на подходящи инструменти за устойчивото му управление, каза проф. Ли Хонгфей. Той допълни, че място за развитие на китайското земеделие има в отглеждането на различни култури, особено ориз, картофи, плодове и зеленчуци.

Населението в селските райони на Китай е 681 млн. души, което представлява 23% от населението на страната. Добавената стойност от първичната индустрия възлиза на 5.8 трилиона юана или 818.6 милиарда евро. Производството на зърно през миналата година е достигнало 544 310 844 т.

От своя страна проф. Храбрин Башев обясни, че българските учени работят по съвременни научни методи заимствани от европейските държави и САЩ.

Проектът „Управление и оценка на аграрната устойчивост“ се финансира от Фонд научни изследвания в България и Министерството на науката и технологиите на Китайската народна република, и се очаква да приключи в края на 2016 г.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА