Учени изследват действието на органичните биостимуланти за увеличаване на добивите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Учени от Института по криобиология и хранителни технологии работят върху нов проект, чиято цел е да се изследва употребата на органични биостимуланти при биологично отглеждане на земеделските култури. Проектът е финансиран от фонд „Научни изследвания“ към Министерство на образованието и науката.

„Биостимулантите представляват комплекси със сложен състав, които могат да предизвикат положителна реакция в развитието на културите, ако бъдат приложени в съответна концентрация и в подходящо време. Те имат природо-идентичен характер. За да са ефективни те трябва да са устойчиви, т.е. съставът им да не се променя във времето и да съответства на потребностите на растението“, обясни за agrozona.bg ръководителят на проекта доц. д-р Илияна Петрова от ИКХТ-София. „Характерно за биостимулантите е, че те предизвикват силен положителен ефект за развитието на културите в много малки дози. При листно приложение, техните активни компоненти могат да се включат директно в обмяната на растението. Учените ще търсят и най-добрите технологични условия, при които от внасянето на биостимулантите ще има максимален резултат“, допълни тя.

Концепцията на проекта се изгражда върху хипотезата, че биостимулантите, приложени в критични фази на вегетацията в подходяща  доза, стимулират продуктивността на земеделските  култури и повишават икономическата ефективност на производствената структура. Целта на проекта е да се установи биологичното въздействие на изпитваните  биостимуланти  и да се оцени ефектът от тяхното внедряване за развитието на  биоикономиката.

В рамките на проекта ще се направи прогнозна оценка на икономическата ефективност на тестваните биостимуланти при интегрирана система на производство, в рамките на разработени оптимизационни икономико-математически модели на производствена структура на земеделско стопанство, на базата на отчитане комплексното влияние на всички действащи фактори: природни, биологични, икономически, етнологични дадености, институционална среда и др.

Проектът„Употреба на биостимуланти при биологично отглеждане на земеделските култури, оценка на приносите за биоикономиката” ще продължи до ноември 2023 година и ще се осъществи както в лабораторни, така и в полеви условия. Гаранция за успешната реализация на инициативата е обединяването в общ екип на учени с мултидисциплинарни компетенции от водещи институти в системата на Селскостопанска академия – Институт по криобиология и хранителни технологии-София, Институт по аграрна икономика-София, Институт по земеделие и семезнание-Русе, от Нов Български Университет-София, от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, от Университета за национално и световно стопанство-София.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА