Турция увеличава дяла си в световното производство на лешници

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

През миналата година Турция е произвела 500 000 тона лешници,а тази година се очаква обемът на производството ще се увеличи до 800 000 тона. По този начин, страната ще вдигне своя дял в световното производство с до 70% и очаква ръст в износа.

В рамките на “Схемата за сътрудничество между Турция и ЕС за лешниците”, делегации от страни производители и потребители се срещнаха в Истанбул и обсъдиха бъдещето на ценните ядки. На срещата, организирана от Министерството на търговията в Анкара, Турция беше представена от председателя на Асоциацията на износителите на лешникови и лешникови продукти на Истанбул- Али Хайдар Горен.

Той подчерта, че тази година производството не само ще запази челната позиция на Турция, но и ще разшири разликата спрямо конкурентите си. „Италия е най-близкият конкурент на Турция в световното производство на лешници. Миналата година, обемът на производството на Италия беше 125 000 тона и имаше дял от 14% на световния пазар. Тази година се очаква производството на лешник в страната да намалее до 100 000 и световният пазарен дял ще спадне до 9%. Азербайджан е друг сериозен конкурент. Там производството също ще намалее- от 68 000 на 42 000, а световният й пазарен дял ще се свие от 7% на 4% “, добави още Горен.

„Очакваме тази година да изнесем лешници на стойност над 2 милиарда щатски долара“ – каза Горен. За сравнение, Турция изнесе 270 000 тона от ядките и производните им продукти през сезон 2018-2019 и спечели над 1.5 милиарда щатски долара.

Турция изнася лешници най-вече за Европа. В топ 10 на пазара за експорт на лешник в страната са 9 европейски страни и Китай. Първите три експортни пазара са Германия, Италия и Франция. Износът за Китай се увеличава всяка година и по този начин страната влиза в топ 10 на експортните пазари.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА