Цветан Филев, НАТ-2010: Винаги сме намирали решение за сектор Тютюн

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – НАТ-2010, навърши 10 години от своето основаване. Какво се случи с тютюнопроизводството през това време и какви са предизвикателствата пред него в бъдеще, говори председателят на браншовата организация Цветан Филев в предаването „Агрозона“, което се излъчва всеки четвъртък от 12:00 ч по радио „Фокус“.

НАТ-2010 навърши 10 години от своето основаване. Кои са успехите, с които се гордеете през тези години?

България, ЕС, Agrozona.bgМного неща се случиха за 10 години и по-голямата част от тях, за щастие на българските тютюнопроизводители са поводи за гордост. Фактът, че сега с вас правим интервю за сектор Тютюн е много голямо постижение, тъй като преди 10-ина години много хора и институции бяха зачеркнали сектор тютюн или обрисуваха неговата гибел.

Към този момент, на фона на всички рестрикции, които се упражняват срещу сектор тютюн, смятам, че сме осигурили достойното съществуване на сектора спрямо останалите браншове в селското стопанство в Република България и на европейско ниво.

Сещам се за нещо, което всъщност даде живот на българските тютюнопроизводители и с което те могат да се гордеят: през периода 2012-2013 г. за пореден път се преработваше директивата на ЕС за тютюневите изделия и имаше около 1800 предложения, как тя да бъде променена. Едно от най-важните неща, с които тогава успяхме да се преборим е, че европейски номенклатурчици си бяха позволили да класифицират двата сорта тютюн, които виреят в България – от ориенталски тип и от сортова група „Басми“ – като добавка към тютюневите изделия. Ако всички добавки бяха определени като вредни, тези два сорта тютюн нямаше да се отглеждат в България. Тогава активирахме премиера на Република България и нашия министър така, че ориенталските тютюни и „Басми“ да си останат основна съставка в тютюневите изделия, т.е. тютюн. Така се запази поминъкът на десетки хиляди тютюнопроизводители в специфични за страната региони, запазиха се и традициите в тютюнопроизводството в България.

През тези 10 години живот на НАТ-2010 работихме с 8 правителства и винаги сме намирали златната среда по отношение на постигането на консенсус по въпроси, които са касаели и застрашавали сектор Тютюн.

Какви са предизвикателствата пред сектора в бъдеще?

В сектор тютюн винаги е динамично. Предизвикателствата са многоаспектни и аз бих се спрял на няколко. В условията на пазарна икономика е необходимо да се намерят пазари за суровината, която предлагаме. Повод за гордост или предизвикателство е фактът, че НАТ-2010 членува много активно в няколко международни структури на тютюнопроизводители – едната е ITGA, другата е UNITAB, където членуват 10 страни-производителки от ЕС, и третата е Европейската междубраншова организация за суровия тютюн, която обединява Европейската организация на тютюнопроизводителите UNITAB и Европейската организация на тютюнопреработвателите FETRATAB. Това членство на НАТ-2010 дава възможност на българските тютюнопроизводители да се справят с предизвикателствата на пазари на тютюни в условията на пазарна икономика. В момента ние сме толкова ограмотени в това отношение, че знаем кои сортове са търсени на световните пазари. Над 80% от тютюневата суровина, която се произвежда в България, е предназначена за експорт.

Няма как да не отбележа още едно голямо предизвикателство пред сектора- Рамковата конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация, но този въпрос е толкова обширен, че няма да ни остане време за останалите.

Преходната национална помощ ще се запази и през новия програмен период, но с нова референтна дата. Кой година, според Вас, е най-подходяща за тютюнопроизводителите?

Преходна национална помощ (ПНП) за тютюн получаваме вече 10-а поредна година. По инициатива на България се взе решение да има още две преходни години. Това означава, че през 2021 г. и 2022 г. схемата ще функционира по сегашните параметри.

Европейският парламент и Съветът на ЕС решиха ПНП да се удължи до 2027 г. Предстои да се произнесе Европейската комисия и по този начин да се заключи триалогът. Когато триалогът реши как ще функционира бъдещата Обща селскостопанска политика на ЕС, тогава ще имаме възможност като браншовици да детайлизираме параметрите по схемата. Все още не се знае коя ще бъде референтната година за ПНП за периода 2023-2027 г. Нека първо да стане ясно дали ще има такава помощ.

Колко общо тютюнопроизводители получават преходна ПНП?

Близо 40 000 тютюнопроизводители получават ПНП за референтния период 2007, 2008 и 2009 г.

Какво ще си пожелаете за сектора в бъдеще?

От около 400 години тютюнът е познат в пределите на България. Смятам още дълги години да отстояваме достойното му място. Дори един лист тютюн да остане в България, ние като браншова организация, създадена и избрана от нашата членска маса, сме длъжни да защитаваме неговото място на земеделската карта на Република България. Пожелавам на тютюнопроизводителите от България да имат куража да продължават да се занимават с това трудоемко земеделско производство и прилагайки най-добрите земеделски практики и целия си професионализъм, да продължават да получават най-достойните и високи изкупни цени за тютюна.

Предстои изкупна кампания за реколта 2020 г. и в края на годината българските тютюнопроизводители трябва да получат възнаграждението, за което са се трудили през цялата година.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА