ЦОРХВ: Птичият грип у нас е различен от този в Европа

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Експертите препоръчват за нов подход в следенето на циркулацията на опасната за пернатите болест

В регионите с висока концентрация на птици да се продължи оценката на мерките за биосигурност, за да се редуцират броя на фермите и рисковете от евентуално проникване на Инфлуенца А вируси, е една от препоръките на проф. Георги Георгиев, директор на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) в специална оценка на риска от новата вълна на високопатогенна Инфлуенца А по птиците от щамове H5N8 и H5N2 у нас през 2020 г. Изводът на специалистите е, че изолираните у нас щамове на HPAI H5N8 се различават и от вирусите на HPAI H5N8, които понастоящем циркулират в Централна Европа от Унгария, Германия и Полша, което показва още веднъж, че заразата у нас не е привнесена отвън.

 

Ревизия на фермите

Според специалистите от ЦОРХВ поради припокриване на територии на фона на недостатъчна биосигурност и отглеждането на няколко вида птици едновременно (кокошеви, патици-мюлари и волиерни, какъвто е случаят с община Раковски) с висока плътност и множество икономически субекти на единица площ следва да се помисли за нова промяна в Наредба 44 за регистрацията на животновъдните обекти в раздела Птицевъдство. Близостта на обектите до диви зони и контактът с диви птици е най-големият риск за разпространението на тази зараза, казват от ЦОРХВ. От Центъра препоръчват да се създадат условия за ранна детекция и оповестяване циркулацията не само на HPAI, но и активно издирване и следене на вирусите с нископатогенна характеристика. Това означава още, че самоконтролът, осъществяван до момента чрез серологични изследвания няма да бъде достатъчен за изпълнението на един ефективен надзор на Инфлуенца А по птиците. За да може да се следят по-широк набор от вируси на Инфлуенца А при патиците-мюлари ще трябва да се въведат и вирусологични изследвания на трупове от умрели птици, категорични са експертите. Това може да стане само чрез актуализиране на плановете и засилване за надзора на Инфлуенца А по птиците от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) по региони на основата на т.н. надзор, основаващ се на оценката на риска чрез установяване на циркулиращите Инфлуенца А вируси, съгласно разписаните мерки в държавната програма 2019-2021г.

 

Азиатските щамове са далеч от родния

Данните показват, че българският щам HPAI H5N2 се различава от тайванския HPAI H5N2, който е предизвикал 31 огнища при пилета, патици, гъски и пуйки между 16 ноември 2019 г. и 15 февруари 2020 г. в Далечния Изток. Изолираните у нас  щамове на HPAI H5N8 се различават и от вирусите на HPAI H5N8, които понастоящем циркулират в Централна Европа от Унгария, Германия и Полша, което показва още веднъж, че заразата у нас не е привнесена отвън, е изводът на специалистите от ЦОРХВ.

В област Кърджали огнището от изолирания HPAI H5N8 на Инфлуенца А вирус от кокошки е свързан генетично с вируса от фермите около гр. Раковски, населени с патици – мюлари, казват от ЦОРХВ. Анализ показва, че изолираните там щамове са на 99% идентични с щамът HPAI H5N8, констатиран в страната по време на епизоотията през 2018-2019 г. Това показва, че вирусите от предишната епизоотична вълна в България все още циркулират в нашите ферми и не са били уловени от съществуващата и изпълнявана програма за надзор и самоконтрол в нашите ферми.

Специалистите от ЦОРХВ обаче са на мнение, че тези вируси не се адаптират към бозайници, а само към домашните птици, което не създава опасност за хората, работещи във фермите.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА