Цифровизация започва да бори незаконния риболов

Васил Русев
Васил Русев
3 Минути

Европейската комисия стартира нов дигитален проект за проследяване на незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов от трети страни с цел да се създаде изцяло цифровизирана документация за улова. Комисарят по рибарството Кармену Вела представи новата база данни на тазгодишния Seafood Expo Global, най-големият панаир за морска храна в света, който се проведе в Брюксел.

„Незаконният риболов е чума за нашите океани и морета – той е вреден, разточителен и неоправдан“, каза Вела при презентацията на софтуера.

 

Изчистване на пазара

Единствено рибни продукти от регламентиран улов могат да влизат на единния пазар на Европейския съюз. Прилагането на тази политика обаче се основава на диалог и сътрудничество с трети държави, както и на сигурна система за сертифициране на улова.

„Настоящата хартиена сертификационна схема е показала своите ограничения, тъй като е по-лесна за подправяне, увеличавайки риска от измами“, настоя Вела.

Малтийският комисар заяви, че ЕС е изслушал исканията на държавите-членки, рибните концерни и гражданското общество, които многократно са призовавали за цифровизация на процеса на сертифициране на улова, тъй като документите създават неравномерно ниво на прилагане на разпоредбите в целия Съюз.

Новата база данни в реално време включва сертификати за улов, декларации за обработка и декларация за вносителя, обхващащи по-голямата част от преките и непреки риболовни улови, внасяни в ЕС. Това е само първата стъпка, тъй като през следващите години ще бъдат внедрени нови версии за разширяване на програмата.

„Нашата дългосрочна цел е да постигнем изцяло дигитализирана система“, заяви още комисарят.

 

Тайланд е добрият пример, Виетнам – лошият

Новата цифрова система ще помогне на Европейския съюз и националните органи да контролират вноса на риба и да предупреждават държавите, практикуващи незаконни риболовни дейности. Представители на Европейската комисия твърдят, че това също ще намали документацията и ще насърчи сътрудничеството между националните органи.

Съгласно системата за предупреждение на ЕС, Европейската комисия издаде две „жълти карти“ за Тайланд и Виетнам. Докато забраната на Тайланд бе вдигната в началото на тази година, Виетнам остава под заплахата на червена карта, която ще забрани на азиатската страна да внася морски продукти в Съюза.

Представители на ЕС заявиха, че системата за предупреждение се оказа ефективна с Тайланд и е довела до значителни промени в регулирането на риболовните дейности на страната. Тя беше принудена да приеме съвременни технологии за наблюдение на улова и да въведе контрол върху вноса, за да се гарантира, че нерегламентирано уловена риба не влиза в производствената верига.

От страна на Комисията обаче бяха необходими много работа и преговори, както и инвестиции и политическа воля от страна на тайландското правителство, за подобряване на управлението на рибарството в страната в съответствие с международните ангажименти към Европейския съюз.

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА