Цената на свинското месо е 100% спекулативна

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Премине ли говоренето за АЧС, може да се окажем и с по-ниски цени отпреди кризата, прогнозира пред “Агрозона” Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата

 

  • Г-н Иванов, какви са очакванията Ви и прогнозите относно цената на свинското месо по време на заразата с АЧС, която вилнее из страната?

  • В момента няма драма със свинското месо. Имаме нестабилна цена на свинското, която ще играе, докато се говори за АЧС. Вариацията няма да е повече от 8-8,50 лв., дори това ще са някакви максимални стойности. Не изключвам възможността, понеже е много добре балансиран и европейският, и световният пазар, цената да върви надолу.

 

  • Какви са в момента световните цени?

  • В момента цената на борсата в Чикаго пада. На годишна база имаше покачване с 31% през миналата седмица, през тази то вече е 27%. Цената от 1,40 долара за килограм през миналата година стана 1,90 долара за кило, а в момента е 1,69 долара. Това е едно доста сериозно падане. И това годишно увеличение от 31% стана на 27%. В същото време в България цената на свинското месо стигна 8,20 лв. само за 10 дни говорене. Цената е тотално спекулативна. Тя не е продиктувана от предлагането, а изцяло продиктувана от многото приказки, както и от умишлено поставяне на темата от потребителския й вид. Ако при най-лошите хипотези избием всички прасета, то ще има някакво покачване естествено на дефицита на българско месо, но в същото време не се знае как ще реагира потреблението. Освен падането на международната цена на свинското, търсенето се сви, защото много хора решиха, че е опасна чумата и не потребяват. И можем да се окажем и с по-ниски равнища дори от 7,30 лв. за килограм. В момента няма икономически фактор, който да обуславя покачването на цените. 100% спекулация. Вносителите говорят за цена от 5-6 лв. на килограм, а цената на Чикаго е 1,69 долара, което прави около 3,40 лв. 1 лев разлика при вносителите означава огромна печалба за тях. Пазарът на свинско месо е много високо конкурентен, до 10-15 дни максимум, повече не продължават тези ценови паники.

 

  • Какъв дял от свинското е вносно?

  • Почти е 50/50 е предлагането вносно и българско свинско месо. Сега естествено се покачи вноса. Имало е моменти и до 70/30 вносно – българско, имало е и обратното. Масово преработвателите работят почти всичките с вносно месо. Те ще го отрекат, защото българското месо е с по-добри вкусови качества и българинът повече го цени и го купува, защото му е по-вкусно.
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА