Царевицата вдига производството на зърно по света

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Водещите световни анализатори отново повишиха предвижданията си за производството на зърно по света. В ноемврийския доклад на USDA  прогнозата достига до 2,07 млрд. тона, като се дължи основно на царевицата. Според  Международния съвет по зърно (IGC) повишението е с 5 млн.тона до 2,07 млрд. тона, което е с 3% по-малко от миналогодишното производство. Много царевица идва най-вече от увеличено отглеждане на културата в САЩ. По прогноза на ЕК световното производство на зърнени ще достигне почти  2,08 млрд. тона. Растеж при царевицата на Стария континент бележат Франция (+26,5%) и Румъния (+17,7%), които компенсират загубите в Испания (-31%).

Според USDA световното производство на пшеница продължава да бележи растеж, главно заради нарастване на отглеждането в Русия и Европейския съюз. Крайните запаси са оценени на 267,53 млн.тона, което е с 0,6 млн.тона по- малко в сравнение с предишната прогноза на експертите.

Прогнозата на анализаторите от „Стратиджи Грейнс“ се запазва на същите нива (151,8 млн.тона) като при тази от месец октомври. При меката пшеница има понижение от 0,3 млн.тона, основно в Испания, Холандия, Чехия, Естония, Латвия и Литва (0,55 млн.тона). С 0,25 млн.тона комбинирано се е увеличило производството в Белгия/Люксембург, Франция, Ирландия, Австрия и Хърватия. При твърдата пшеница ръст има във Франция и Испания.

2131223

Прогнозите на Европейската Комисия предвиждат намалени площи в сравнение с 2016/17, добри добиви в страните от ЕС (рекорд за Румъния) и повишено производство до 151,8 млн.тона. Добивите от зимните култури са засегнати основно в Испания заради сушата. Качеството на зърното на меката пшеница е добро (Франция).

В прогнозите на Международния съвет по зърно производството в световен мащаб продължава да бележи повишение (748,9 млн.тона), като то се дължи основно на завишената с 1 млн.тона прогноза за производството в Русия. В ЕС прогнозата този месец върви надолу с 0,3 млн.тона (151,30 млн.тона).

Оценката за месец ноември за световната реколта през 2017/18 отново бележи повишение, със рекорден добив за Щатите, което компенсира загубите от Украйна и Русия. Продукцията в ЕС също върви нагоре, но все още е на по-ниски нива от производството през 2016/17 година.

Международен обзор_11

ЕТИКЕТИ:
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА