Тропическите плодове, ядките и подправките преобладават при вноса на биологични продукти в ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Тропическите плодове, ядките и подправките са преобладаващите биологични храни, които са внесени в Европейския съюз през 2019 г. Делът им възлиза на 27% от общия обем на вноса на органични продукти в Съюза, който възлиза на 0,9 милиона тона. Бананите заемат значителен дял (85%) от вноса на тропически плодове. Следващият по обем на вноса продукт е кюспето с 12% дял или 0,4 млн. тона, следвано от зърнените култури (без пшеница и ориз) и захар, представляващи 7% или 0,2 млн. тона.

Най-значителен ръст при вноса в сравнение с 2018 г. има при тропическите плодове, ядките и подправките (ръст с 13%), захарта (увеличение с 29%), зеленчуците (+ 8%), непеченото кафе, чая и матето (покачване с 11%), и соята (+ 25%). Намаление в сравнение с 2018 г. има при зърнените култури – различни от пшеница и ориз – с 8%, пшеница с 16%, а маслодайните семена, различни от соята, намаляват със 17%.

Като цяло вносът на органични селскостопански и хранителни продукти остава стабилен през 2018 г. и 2019 г. През миналата година ЕС е внесъл 3,24 милиона тона органични селскостопански продукти, което представлява увеличение с 0,4% в сравнение с 2018 г. Вносът на органични селскостопански храни представлява около 2% от общия внос на селскостопански храни в ЕС.

Повечето органични продукти, внасяни в ЕС, са стоки (включително зърнени култури, растителни масла, захари, мляко на прах и масло), представляващи 54% от общия обем на внесени органични хранителни продукти. Други първични продукти, включително месо, плодове, зеленчуци, кисело мляко и мед, представляват 38% от вноса в обем. Стоките и другите първични продукти обаче имат по-ниска стойност от преработените продукти, което води до ръст съответно с 38% и 43% от вноса по отношение на стойността. Преработените продукти представляват 6% от обема на вноса, но 11% в стойностно изражение.

Държавите-членки в ЕС, които през 2019 г. са внесли по-голямата част от биологичните продукти, са Холандия (32% по обем), Германия (13%), Великобритания (12%) и Белгия (11%).
Десет са страните, които са изнесли най-много биологични продукти в ЕС. Обемът на изнесените стоки от тях представлява 70% от вноса през 2019 г., като Китай има дял от 13%, Украйна с 10%, Доминиканската република с 10%, Еквадор с 9%, Перу с 7%, Турция с 7%, Индия с 5%, Колумбия с 3%, Казахстан с 3% и Бразилия с 2%.

Вносът от Китай се състои предимно от органично кюспе, докато Еквадор, Доминиканската република и Перу изнасят предимно биологични тропически плодове, ядки и подправки за ЕС. Украйна, Турция и Казахстан изнасят предимно органични зърнени култури, включително пшеница, с изключение на ориз. Основният износ на Бразилия и Колумбия за ЕС е биологичната захар.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама