Трофеен толстолоб уловиха на язовир в Плевенско, “щукарски рай” е настъпил за рибарите в …

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Както наскоро писахме, есента и по- ниските температури започнаха да раздвижват рибите и все по- често се чува за добър улов по родните водоеми. Трофеен 23 кг толстолоб е уловен в голям Плевенски язовир, щукарски рай е настъпил на яз. Панчарево за любителите на спининговия риболов, а по Дунава се радват на улов от бели мрени.

Актуална информация от родните язовири

Щуки от всякаква големина ловят софиянци на най-посе­щавания водоем в околностите на столицата яз. „Панчарево“. Изявеният хищник показва стабилна популация и почти повсеместно присъствие. Все пак най-трайни резултати се постигат откъм приустиевата част, където има обширни плантации с водо­расли и теренът с времето се превърна в щукарски рай. В улова преобладават неголеми щуки, но има регистрирани попадения от по 3-4 кг. Традиционните мирни риби платики и бабушки разочароват с изявите си напоследък, предадоха от НЛРС- СЛРБ.
През целия преобладаващо топъл септември на най-голе­мия язовир в Плевенска област „Горни Дъбник“ вървеше приличен риболов. Доста толстолоби се извадиха там и така сякаш донякъде се компенсира липсата на шаран. Даже се разчу и за хванат 23 кг толстолоб на малкия язовир „Кайлъка“ от плевенчанин – на дънна въдица и царевица за стръв. От масовите риби на „Дъбника“ костурът показва признаци на активизиране.

На яз. „Пясъчник“ шаранджиите все още настояват и това личи по базирани­те биваци, но се обединяват около мнението, че тази година не е била от силните на язовира. Надеждите са за по-стабил­на есен при хищните риби, към които тепърва ще се насочва вниманието. Само че при това ниско ниво на водоема не е ясно как ще се сместят лодките при очакваната есенна навалица.

Американската пъстърва показа учудващо постоянство в изя­вите през това лято на яз. „Доспат“ и почти нямаше мъртъв период, през който тази риба да излезе от полезрението на рибарите. С есенното захлаждане мирните риби вероятно ще се оттеглят, но пък идва времето на костурите, които винаги са готови да спасят риболова на родопския язовир.

Риболов в рекитеWWF, апдемия, Agrozona.bg

Редки и трудни риби идват на дънните въдиците в Дунава. Светъл лъч в риболова по реката са хващаните напосле­дък бели мрени. На фидер или на плувка винаги може да се извади нещо в топлите есенни дни – платика, ка­ракуда, морунаш.

Маловодна и избистрена тече река Тунджа, изцяло в тон с голя­мото засушаване в Южна България. При тези условия рибата е капризна и рибарите не са във възторг от улова. Все пак има и интригуващи новини, дошли от спинингисти. По вре­ме на рейда им по реката в отсечка след Елхово са хванали няколко едри кефала около кило на воблери, плюс един тро­феен распер.

Снимка: ИАРА

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА