Три сорта БГ лози стават и за биопроизводство

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Няма проблем посадъчният материал да бъде изнесен свободно в чужбина заради недостатъчният контрол от страна на държавата, коментират от ИЛВ – Плевен

Сортовете “Супер ран Болгар”, “Плевен” и “Брестовица” са все по-търсени и интересът към тях в световен мащаб се засилва. Тези сортове са едно от най-добрите постижения на световната селекция при създаване на висококачествени, ранозреещи, едроплодни и транспортабилни десертни сортове, коментира проф. Мирослав Иванов от Института по лозарство и винарство в Плевен. Тези сортове масово се размножават от основните производители на лозов посадъчен материал и тези сортове заемат една част от лозовите насаждения в страната при десертните сортове, като предимството им е по-ранно узряване, съобщава още той през БТА. Създател на тези сортове и проф. Васил Вълчев – авторитетен български селекционер, създател на 20 нови сорта лози, които са известни и до днес. Проф. Иванов изтъкна далновидността на екипа, поставил началото по създаването на сортове лози с повишена устойчивост на стресови фактори, защото сега в световен аспект се залага на биологичното производство, за каквото тези сортове изцяло са пригодни, защото са с повишена устойчивост към основните неприятели и болести по лозята, а биопроизводството изисква минимално използване на химически препарати за защита на растенията.

Има много запитвания за сортовете “Супер ран Болгар”, “Плевен” и “Брестовица” от чужбина, но за съжаление ние ги разпространяваме безвъзмездно, защото няма как да бъде спряно “изтичането” на материали от тези сортове, каза проф. Мирослав Иванов. Причината е, че посадъчният материал свободно се продава и няма проблем да бъде изнесен в чужбина заради недостатъчния контрол от страна на държавата. Когато отидете в Република Северна Македония или Сърбия, при всички положения ще срещнете и трите сорта, коментира ученият. Заниженият контрол на държавните органи е причина и приходите от роялти за сертифицираните сортове да са по-малко спрямо реалните, коментира ученият.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА