НИМХ: Очаква се застудяване в следващите дни- без критични температури за посевите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Наднормените температури през второто десетдневие на декември удължиха вегетационните процеси при зимните житни култури и рапицата в по-голямата част от източните и южните райони. Падналите повсеместни валежи през първата половина от месеца от порядъка на 50-60 l/m², а на отделни места в Североизточна и Южна България  над 100 l/m² (Силистра – 105 l/m², Хасково – 109 l/m², Кърджали – 146 l/m², Ст.Загора – 106 l/m²), рязко увеличиха влагозапасите в 50 cm почвен слой и в края на есента при зимните житни култури бе преодолян дефицита на влага в горните почвени слоеве.

Краткотрайно застудяване и промяна в агрометеорологичните условия се очаква в началото на третото десетдневие на декември. Прогнозираните стойности на средноденонощните температури ще се задържат под биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури и зимната рапица.

Развитие на културите

Пшеницата и ечемикът ще встъпят в зимата в различни фенологични фази. Засетите в агротехнически срок посеви ще зимуват във фаза братене (Бъзовец, Новачене, Павликени,  Търговище, Сандански, Пазарджик, Карнобат, Д.Чифлик) . Фаза 3-ти лист преобладава при засетите през първата половина на ноември посеви, а фаза поникване и начално листообразуване – при късно засетите, в края на ноември зимни житни култури. В много добро е състояние са братилите посеви с пшеница в Дунавската равнина и в крайните североизточни райони на страната.

Предзимни сеитби

В началото на периода валежи не се очакват и условията ще позволяват приключване на есенните растителнозащитни дейности. В южните райони следващият период е подходящ за извършване на предзимни сеитби на някои студоустойчиви зеленчукови култури (грах, моркови, спанак, магданоз и др.). Продукцията от засетите в края на есента моркови се реколтира близо месец по-рано в сравнение с тази – от пролетната сеитба.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА