Топлото време събуди рибите от зимния им сън, вижте улова на БГ рибарите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Топло начало на февруари, които в средата на месеца преминаха в минимални температури до -25 градуса, а месеца завърши с положителните +20 градуса. Рязкото застудяване в средата на месеца обаче определено стресира рибите и отзи­вите от язовирите в страната са преобладаващо нега­тивни, докато по- успешен е риболовът по реките. Пролетното активизиране на рибите вероятно ще влезе в обичайния график, предаде НЛРС- НЛРБ.

Подранилите разузнавателни излети към 1 март в приустиевата част на яз. “Копринка” от­към Долно Сахране се оказаха безуспешни, едва през последния уик­енд са извадени първи каракуди. Попаденията обаче все още са много редки и не всички рибари са съумели да спасят капото. С всеки следващ ден там ще се завърта повече риба и ще става все по-интересно. Лови се на дъно, с традиционните за сезона бели и торни червеи.

Костури, бабушки и неголеми кефали – това са рибите, с които може да се получи някакъв риболов в приустиевата част на яз. “Бебреш”, откъм вливането на едноименната река в старопланинския язовир. По това време риболовът на плувка е най-популярен и се предпо­чита. Само че рибите все още са в зимен режим и активизиране е по-вероятно в следобедните часове. И там печелившите при­мамки са бели и торни червеи. Захранването да е умерено, пред­вид все още студената вода.

Бабушките на пресевната на Тунджа при с. Шаново се бяха раздвижили и за известно време там ставаше интензивен риболов. После се отдръпнаха, настъпи продължително затишие и след него завръ­щането на рибите е доста по-умерено откъм активност. Все пак по пресевните на Тунджа в Старозагорско през март със сигур­ност ще има и разнообразие в улова в посока към морунаши, платики, костури, уклеи, предаде още НЛРС- СЛРБ.

Скобари от сой се ловят на Циганския бараж и това продължа­ва да е най-атрактивната дестинация по Марица за пловдивчани. Само че са трудни, понеже са отворени само към трохата, а е известно как се работи с нея при голяма вода. Реката за дълго време течеше пълноводна, но постепенно се укроти и влезе в нормален режим. В долното течение от Симеоновград натам се лови повече риба, като приоритет в улова имат морунашите.

И от река Места се чуват отзиви за силен скобарски риболов. Наме­ри ли се пасаж може да се стигне до богат улов, понеже рибите почти не се изместват от зимовищата си. Там си харесват белите червеи и това до известна степен улеснява работата. През зима­та излизаха и кефали, а сега тях ги няма.

Балканки и американки може да се хванат успоредно по река Въча в отсечката между селата Йоаким Груево и Кадиево. Именно там са най-перспективните места към 1 март и рибари не липсват. Примамка но­мер едно е камолата, а рибите се събират с регулярно стреляне на бели червеи с прашка. Припомняме, че балканката е в режим „хвани-пусни“.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА