Хисопът се смята за древна култура, чието разпространение в България придобива популярност както заради необходимостта от диверсификация, така и поради гарантирания пазар в някои части на страната. Според Цветелина Ватовска, която отглежда и преработва етерично-маслени култури в района на Поморие и Ахелой, хисопът е перспективна култура. Инвестицията в отглеждането възлиза на около
Билката хисоп е една от най-медоносните култури, отбелязва Цветелина Ватовска. Данните по книга показват, че културата хисоп може да даде добив от 33 кг на декар, което я нарежда в топ 10 на медоносните растения. Тя намира място по полета в област Добрич, Силистра и Бургас, подходяща е за пчелари, тъй като има 20 годишен живот, а разсадът струва 10 стотинки, и грижата е сведена до минимум човешки труд. Това е една много добра дългогодишна инвестиция, която освен полезна за пчелите, може да осигури допълнителен приход на пчеларите, казва фермерката.
„Насочихме се да отглеждаме хисоп, тъй като има пренасищане на пазара за лавандулово масло. Искаме да предоставим гъвкавост както на нас, така и на останалите земеделски производители в нашия район“, казва Цветелина Ватовска и допълва: „Целта ни е да работим съвместно с местните производители и да представим хисопа като нов хит на пазара в производството на етерични масла, казва стопанката и уточнява, че предоставя възможност за изкупуване на готовото етерично масло от производителите.
До 15 април е пролетната сеитба на билката, казва стопанката. За получаването на етерично масло, хисопът се прибира във фаза на масов цъфтеж от юли до август. Прибирането може да се извършва чрез навестни косачки или лавандулов комбайн след втората година. Цената на маслото на световния пазар е 100-140 евро за кг. Българската фирма предлага своите етерични масла предимно онлайн.
Повече за отглеждането и преработката на хисоп може да прочетете в априлския брой на списание „A ZONA“.