ТОП 12 на агротехническите иновации: роботи, биопестициди и микрокапсули

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Селското стопанство става все по-атрактивно за инвестиции

Въпреки нестабилността, пандемията от коронавирус и множеството други фактори, пазарът на агротехнически иновации продължава да расте. Инвеститорите са готови да влагат средства не само в хранителната промишленост и технологиите за нея, перспективното производство на растителна храна, но и непосредствено в селското стопанство, съобщава Agroportal.

Технологиите на пресметнатото оросяване, новите алтернативи на химическите средства за защита и торене, платформите за комуникация за участниците на пазара – това е само началото. С какво може да се въоръжи селското стопанство през 2021 г. – ето последните новини от сектора.

Автономни роботи за поливане

Американските иноватори превръщат центровете за поливане в автономни роботи. Уникалната технология на Autonomous Pivot позволява на фермерите да се развиват с по-малки загуби, да икономисват милиони литри вода и също толкова килограми торове.

Стойността на системите за автономно поливане струва около 2 хил. долара, но разработчиците оценяват рентабилността на тази инвестиция на нива от около 16 хил. долара.

Цифрова мрежа за връзка между стопани и доставчици

Agro.Club е мобилна платформа, основана и управлявана от глобалните отраслови първенци като Monsanto, Syngenta, Bayer и EuroChem. Целта е да обединят производителите с техните доставчици в единна мрежа.

Възможностите на Agro.Club започват от продажбата на семена и завършват с цифровите анализи. Тук участниците общуват, споделят ноу-хау или използват платформата като маркетингов инструмент.

Изкуственият интелект на помощ в защитата на растенията

Поставяйки си цел да намали използването на инсектициди с 90%, компанията BigSIS с помощта на платформата за изкуствен интелект и робототехника произвежда стерилни насекоми-самци, които по природен начин унищожават вредните за селскостопанските култури насекоми.

Към момента BigSIS провежда изпитания за решаването на проблемите с молците и дрозофилата. Засега технологията успешно се използва в Англия.

Портативен агроном

Като истински портативен агроном може да се оцени технологията Bloomfield Robotics. Тя използва портативни камери и изкуствен интелект за автоматична непрекъсната оценка на състоянието и продуктивността на културите – по едно растение всеки път. Платформата препоръчва обработка, прогнозира реколта и времето за събирането ѝ, определя заразяванията с болести и вида на вредителите.

Днес технологията се използва в лозови масиви и овощни градини в Северна Америка и скоро ще започне използването ѝ в Европейския съюз.

Платформа за разработване на биопестициди

Стартъпът Botanical Solution произвежда активни съставки на растителна основа и продукти от различни растително компоненти. Компанията се ориентира към биопестицидите, които са предназначени за устойчиво развитие на селското стопанство. Допълнителната цел е производството на съставки за ваксини, в това число и против коронавируса.

Алтернатива на синтетичните хербициди

Crop.Zone разработи електрофизическо решение, което се бори с плевелите. Процесът съчетава в себе си химическа и физическа защита на растенията.

Целта на компанията е да се заменят значителна част от използваните днес синтетични хербициди за сметка на патентованото от тях решение по въпроса.

 

Биокапсули вместо химически торове

Основавайки се на достиженията в областта на микрофлуидите, компанията Kapsera разработи биоразлагащи се капсули, които могат да сменят традиционните химически пестициди и торове. Наборът от продукти покрива обработката на семена, а също така и внасянето на торове в почвата и листното торене.

Капсулите са съвместими със стандартните селскостопански машини и оборудване и са оптимизирани с помощта на специална течна сърцевина за стабилизиране на активните съставки.

Нови хербициди, към които няма устойчивост

MoA Technology работи над създаването на следващо поколение хербициди – както природни, така и синтетични. Целта на компанията е да помогне на фермерите да преодолеят проблема с устойчивостта на растенията към съществуващите на пазара продукти за растителна защита.

Досега компанията разработи три патентовани платформи за създаването на хербициди – MoA GALAXY, MoA TARGET и MoA SELECT. Скринингът на всички тези три платформи е основан на моделите на растенията in vivo.

Микрокапсулирани екопрепарати

Nanomik Biotechnology разработи микрокапсулирани биопестициди, които защитават реколтата от патогените по растенията. Резултатът, който се очаква, е увеличение на реколтата и удължаване на срока на съхранение след прибирането на реколтата от плодове и зеленчуци.

Автономни роботи за плевене

Компанията Nexus Robotics, основана от трима млади предприемачи от Нова Скотия, Канада, създадоха La Chèvre – робот за плевене, който работи автономно, денонощно и без почивни дни.

Използвайки камера и невронна мрежа, за да различи плевелите от културата, роботът точно отделя излишните растения, без да поврежда реколтата. При използването в съчетание с по-традиционни култиватори за редове, La Chèvre може ефективно да замени няколко работника.

Хиперкристални изображения за предупреждения за болести

Компанията ScanWorld иска да предостави хиперкристални изображения от второ ниво два пъти на седмица в глобален мащаб. Това ще осигури възможност от широк спектър на приложение – от оценка на органичния въглерод в почвата до предупреждения за болести по растенията още в ранен етап.

В момента стартъпът използва космически апарати, допълнени от аерофотоснимки. От 2024 г. ScanWorld ще започне да разгръща своя собствена система от спътници.

Свръхточни технологии за поливане

Използвайки интелигентна система от фини клапани, технологията на компанията Verdi подбира хранене за всяко едно растение в насажденията. Свръхточното поливане позволява да се използват уникални начини за напояване и торене както на участъци от полето, така и на ниво отделно растение.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА