Топ 10 на най-любимите ядливи цветя

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Много хора не знаят, но има цветя, които се отглеждат специално за кулинарията. С тях могат да се украсят салати, ястия или просто да се похапнат сладко. Ето кои са най-използваните видове китки, които можете да вкусите.

  1. Парички

Прекрасните парички можете да срещнете навсякъде. В народната медицина това растение се използва като отхрачващо средство при бронхити, при заболяване на стомаха, подагра, ревматизъм. В кулинарията се използват само нежните цветове на растението, които имат лек привкус на орех. С тях се подправят салати, супи, украсяват се всякакви блюда.

  1. Хибискус

Цветовете на хибискуса имат екзотичен и много екстравагантен вид. Те придават на блюдата и чая приятен киселичък вкус. Цветовете на каркадето (Hibiscus sabdariffa) се използват за приготвянето на ароматен, утоляващ жаждата напитка. От свежите цветове се приготвя желе, сосове, компоти, варят се супи.

  1. Рози

Вкусът на розите е толкова приятен, колкото и ароматът им. Листенцата на розите украсяват всевъзможни блюда, желета, бульони, в качеството на ароматизатор те се използват в чайове, сиропи, оцет. Захаросаните цветове, листенца и пъпки прекрасно подхождат за украсяване на торти и десерти. Кой не е опитал ароматното и възхитително розово сладко?

  1. Синя метличина

Синята метличина е известна като ароматна подправка. Листата на метличината имат аромат на карамфил и лимон, използват се за приготвянето на колбаси, салати, пастети. Семената и цветовете се добавят в сосове, подправки.

  1. Латинка

Латинката расте практически във всички градини. Всични части на растенията имат приятен вкус. Маринованите неразтворени пъпки на латинката могат да се използват като каперсите – важна съставка в истинската салата «Оливие». Ситно нарязаните листа се използват в качеството на подправка към блюда от сирене, картофи, различни сосове.

  1. Хемерокалис

Хемерокалисът е особено популярно ядливо ароматно жълто-червено растение в страните от Източна Азия. Неговите дебели корени с вкус на орех или кестени могат да се готвят като картофите. Младите облистени филизи в свеж вид имат сладникав вкус, а варени напомнят аспержи или целина. Ситно нарязаните листа са подходящи в качеството на подправка в салати и супи. Сухите цветове се използват като подправка към месни блюда, а свежите – за украсяване на храната. Зелените пъпки могат да се запържат в масло и да се сервират като зеленчуци.

  1. Лавандула

Цветовете на лавандулата имат величествен вкус и приятно-тръпчив аромат, затова се използват в качеството на подправка и украшение на различни блюда, например, към ванилов пудинг, ягодова напитка, лавандулово желе.

  1. Невен

Цветовете на невена придават на блюдата остър и тръпчив вкус, затова отлично подхождат на първо място за салати. Свежите съцветия могат да се задушават и да се сервират като гарнитура към месо. От цветовете на невена се приготвят и тонизиращи напитки.

  1. Ароматна теменужка

В средновековната кухня на Англия цветовете на ароматната теменужка са се използвали за приготвянето на супи, сосове, салати и десерти. Захаросаните теменужки са нобикновено красиво и вкусно украшение на торти и десерти. За тази цел цветовете трябва да се потопят в разбит яйчен белтък или с тънка четка да се нанесе белтъчната маса на цвета, след това да се посипят с пудра захар и да се стръска излишното. След това трябва да поставите теменужката на фолио или да просушите в продължение на два дни.

  1. Цветовете на цукини

В Италия са много популярни цветовете на цукини, които се смятат за изискано лакомство: те допълват гъби, зеленчуци, месо, панират се, запичат се или с тях  се украсяват блюда.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА