Тонове пилешко залежаха на пристанищата в Китай заради коронавируса

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Тонове пилешко останаха залежали на пристанищата в Китай заради коронавируса. Докато през 2019 г. птицевъдният сектор успя да отбележи годишен ръст с 12% до 22,39 тона като компенсаторен ефект за пазара след колапса на свиневъдстовото в следствие на Африканската чума по свинете, а вносът на пилешко месо в Китай през 2019 г. възлезе на 700 000 тона, анализатори очакват доставките на този продукт, както и на яйца в Китай през следващите 6 месеца да бъдат сериозно ограничени, предава poultryworld.net.

Цените на пилешкото месо в страната рязко паднаха заради ограниченията за движение на птици, наложени от властите. Много фабрики бяха затворени и това парализира веригата на доставки. Всички значими вносители на пилешко месо в Китай се оплакаха от редица дефицити на китайските пристанища.

Недостигът на хладилни контейнери причини хаос и ограничи възможностите на пристанищата да поемат договорените количества пилешко месо. „Има сериозни нарушения в транспортната инфраструктура на китайските морски пристанища.“, каза Андрей Терекин, председател на отдела по международна търговия в Черкизово.

През 2019 г. Русия изнесе за Китай 62 000 тона пилешко месо на стойност $143,4, показват данните на националната статистика. Заради отварянето на китайския пазар руските компании успяха да повишат с 65% до $329 млн. приходите си от износ на пилешко. Редица от тях обявиха плановете си и през 2020 г. да продължат да поддържат силен износ на деликатеса за Китай.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА