Търсенето надвишава предлагането на пазара на земеделски земи в Русе през 2015 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Основната характерна черта на пазара на земеделски земи в Русенска община през 2015г. бе значителният превес на търсенето спрямо предлагането. Това доведе до ръст в цените на нивите с около 10% средно на годишна база. Разбира се, трябва да отчетем разликата между малки и големи парцели и зависимостта на офертите от срока на сключения аренден договор, пише ruseinfo.net.

Землищата с най-високи цени останаха Червена вода, Николово и Бъзън. Там сделки през 2015г. се сключваха в широкия ценови диапазон между 950 и 1250 лв./дка, като се отчитаха гореспоменатите зависимости. Специално в Николово бяха регистрирани и най-голям брой покупки, предвид по-голямата конкуренция между повече земеделски производители. Най-малък брой сделки се извършваха в Семерджиево и Ново село, при ценови нива между 1000 и 1100 лв./дка. Тук наблюдавахме известен спад както при търсенето, така и в предлагането на земеделска земя. В землището на гр. Русе се засили диференциацията в зависимост от местностите. Продажби се извършваха на цена около 1100 лв./дка, което е и средната стойност на нивите за цялата община в момента.

В близките до града Долапите, Средна кула и Басарбово пазарът на земя се диктуваше главно от запазените и добре функциониращи големи земеделски кооперации. Те от една страна гласуваха добри ренти за своите арендодатели – 60 лв./дка за 2015г., а от друга ангажираха повечето от тях с 5- и 10-годишни арендни договори за обработка. Това не позволи съществен ръст на цените на нивите в тези райони и те останаха между 900 и 1000 лв./дка.

Известен напредък наблюдаваме в други землища, където рентите бяха същите – между 50 и 60 лв./дка, но цената на земята бе с 20% по-висока – например в Бъзън, Червена вода и др. В останалите села на региона – Хотанца, Просена и Долно Абланово офертите „купува” варираха около средните стойности за общината, а именно 1100 лв./дка. За разлика от ръста в цените на нивите през годината, при наемите и рентите на повечето места не наблюдавахме съществени промени. Очакванията за 2016г. са свързани по-скоро със запазване на сегашните нива.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама