Търговци боядисват пилета и ги продават като играчки за децата в Узбекистан

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Живи пилета, боядисани в ярко жълто, червено и оранжево –  наскоро това се е превърнало в традиционна гледка по улиците на Узбекистан. Защо обаче тези животни биват подлагани на показ и оцветявани? Оказва се, че ярките птици привличат децата и техните родители, които ги купуват като жива играчка.

По повод този въпрос населението на Узбекистан е разделено на два лагера: тези, които смятат, че това е подигравка с животните и тези, които не виждат нищо особено в това. Гражданите на Узбекистан вярват, че имат много слаби закони по отношение на животните.

Така например, наскоро мъж, продаващ боядисани пилета на улицата, представяйки се за афганистански воин, бе глобен не за изтезания на животните, а за пушене на обществено място. Според местните жители в Узбекистан няма норма, която позволява дадено лице да бъде наказано за жестокост към животни. Темата беше повдигната от журналиста от Узбекистан Никита Макаренко.

„Дискусията около боядисаните пилета е в разгара си. Защо ги купувате? Едно пиле живее 7-10 години, а боята избледнява няколко седмици след покупката. Пилето се нуждае от отопление, добро хранене, ако някой не знае, за пълноценен живот, едно пиле се нуждае от богата диета, която включва и месо.  Животното също трябва да се води редовно на лекар за прегледи“, казва Рано Макаренко. Журналистът продължава – „Не разбирам на какво учим деца? Състрадание? Любов към животните? Защо не отидохте на пазара преди и не купихте редовни пилета за забавление на децата си? Вероятно те не са толкова ярки като боядисаните и снимката с тях не е положителна. Модата е нова! Знаете какво извинение имат тези, които боядисват и продават пилета: поне няколко дни децата ще останат без телефони “, отбеляза още Макаренко.

Местните жители в Узбекистан от своя страна казват, че хората купуват пилета, а седмица по-късно птиците умират една след друга.

Проблемът тук не е, че пилетата се боядисват и след това се продават много по-скъпо, а в това, че детето, получава жива играчка, която тича, диша, яде, свиква с факта за смъртта на живо същество, за него това става норма, смятат много общественици в Узбекистан.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА