Световният пазар за органични храни достигна близо 100 млрд. евро

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Франция догонва Германия по ръст на консумацията

Търговията на органични продукти процъфтява в глобален мащаб. Най-голям ентусиазъм да консумират биопродукти имат потребителите в САЩ и Европа. Това показват данните на една от най-големите в света сертифициращи организации Ecocert.

Размерът на глобалната търговия с органични храни достигна близо 100 млрд. евро през 2017 г. Потреблението е най-голямо в САЩ, където пазарът се оценява на 40 млрд. евро. Второ място в световен мащаб заема Европейският съюз с търгувани органични продукти на стойност 37 млрд. евро през 2017 г.

 

Различни оценки

На Стария континент Германия води с търговски обем от 10 млрд. евро, докато във Франция търговията с биопродукти през 2017 г. е била на стойност 7,8 млрд. „Разликата между двете държави обаче намалява и Франция догонва пазара, с който граничи на Североизток“, обясни по време на международна конференция вицепрезидентът на Ecocert Мишел Рено, цитиран от euractiv.com.

По-скромна е оценката, направена от експертите на Международната федерация на движенията за биологично земеделие (Ifoam) за мащаба на глобалния пазар за органични храни. Според тези очаквания през 2017 г. търговията възлиза на 90 млрд. евро, което представлява увеличение с 11 млрд. в сравнение с 1999 г.

Въпреки че все още няма данни за развитието на този пазар през 2018 г., експертите смятат, че пазарът ще продължи да се разраства. За сравнение, стойността на търговията с храни през 2015 г. възлиза на 5 трилиона долара.

 

Китай все още догонва

Потреблението на биопродукти в Китай все още догонва нивата в Западния свят, основно САЩ и Европа. При това пазарът в страната се разви значително през последните пет години, посочва Мишел Рено. Европейският съюз надминава САЩ в производството, тъй като земеделските площи, заети с органични плодове и зеленчуци възлизат на 2,9% от обработваемата земя, а отвъд Атлантическия океан само на 0,9% от земята се отглеждат органични култури.

Голямо значение за тази разлика имат финансовите стимули за преминаване към органично производство, които се предоставят от ЕС, докато фермерите в САЩ разчитат единствено на частни програми. За това говори също разликата в броя на фермерите, които произвеждат органична продукция. Докато в ЕС са регистрирани над 400 000 градинари, отглеждащи биологична продукция, в САЩ те са само няколко хиляди, по думите на Мишел Рено.

 

Австралия е шампион в глобален мащаб

Световният шампион в биологичното земеделие е Австралия. Мащабът на специализираното производство само в тази държава е над половината от световните площи заети с биокултури. Това са близо 35,9 ха в страната при 70 млн. ха в световен мащаб, но австралийските стопанства разполагат с големи площи естествени пасища, отбелязва сертифициращият експерт. За сравнение той посочва Франция, където по правилата на органичното земеделие се обработват 29 млн. ха от общо 64 млн. ха земеделска земя.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА