Световният пазар на биопестициди ще достигне $6,4 млрд. до 2023 г.

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Световният пазар на биопестициди ще достигне $6,4 млрд. до 2023 година. Търсенето на тези препарати е особено голямо в Китай. Според последните проучвания пазарът на биопестицидни технологии в Китай се очаква да нарасне от $220 млн. през 2016 г. до $1363 млн. до 2025 г. Перспективата за навлизане на китайския пазар с биопродукти изглежда примамлива. Оказа се, че скромна новозеландска компания има късмет в това отношение. Нейните собственици успяха да сключат с китайската страна многомилионен договор, въпреки че компанията има само 25 служители, тя е сред десетте най-големи разработчици на биопестициди в света.

“Биопестицидите са продукти, които използват за активно действащи вещества бактерии или естествени странични продукти, за контролиране разпространението на насекоми и други инвазивни вредители”, казва основателят на лабораторията и техническият директор Стивън Форд.

През февруари лабораторията подписва лицензионно споразумение с базираната в Пекин компания CoBio за производството и продажбата на последната и разработка изключително в Китай. Продуктът използва бактерии, разработени в Линкълн университет, които се съдържат в семената на зелето. С него се унищожават гъсеници, които причиняват на световния аграрен сектор щети в размер на 4-5 милиарда долара.

Сделката идва в момент, когато китайското правителство предприема мерки за забрана на продажбата на синтетични пестициди, които са потенциално опасни за околната среда и хората. Освен това Пекин приветства използването на по-безопасни биопестициди, които не подлежат на същата строга регулация и надзор като агрохимията.

„Бактерията не замърсява околната среда, тъй като тя вече съществува в природата и тя знае как да се отърве от нея. Повечето бактерии не могат да оцелеят в организма на хората, на тях им е твърде горещо. Престават да растат на 32 градуса и умират на 37 градуса”, казва още Форд.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама