Световните цени на торовете продължават да падат

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Пролетният сезон в северното полукълбо се оказа лош за търговците и производителите на торове, като голяма част от търсенето беше покрито от дългосрочни договори

Цените на азотните торове продължават да падат и са под силен натиск поради ниското търсене и по-нататъшния спад на цените на газа, съобщават анализаторите на CRU в техния седмичен преглед на пазара, пише Agrarheute.

Резкият спад в цените на природния газ доведе до възстановяване на производството на урея в Европа от 20-30% миналата година до 60-65% от нормалните нива, казва анализаторът на торовете Джош Линвил. Европа представлява само 5% от световното производство на карбамид, но това са 11,3 милиона тона от продукта, което оказва голямо влияние върху цените.

Според много анализатори остава значително свръхпредлагане на пазара, което насърчава повечето купувачи да продължат да купуват само абсолютните минимални изисквания и да чакат по-нататъшни намаления на цените. Пролетният сезон в северното полукълбо се оказа лош за търговците и производителите на торове, като голяма част от търсенето беше покрито от дългосрочни договори, което означава, че спот търговците имат малък шанс за продажба.

UAN, най-често срещаният азотен тор за германските фермери, сега струва само около 385 евро за тон при цени над 900 евро за тон миналата пролет.

Пролетният сезон е в разгара си в САЩ и цялата внесена урея, която беше внесена през зимата, сега се разпределя в Средния Запад. Поради много високите запаси спот доставките ще бъдат минимални, описват ситуацията в САЩ анализатори.

Световните цени на амониевия нитрат продължават да падат бързо: миналата седмица руският амониев нитрат падна с още 10% до под $250/t FOB балтийските пристанища, което ще заинтересува купувачи, които не са чувствителни към руските санкции, като Бразилия и някои африкански купувачи, казват търговци. Това е ценово ниво, с което е трудно да се конкурират производителите на амониев нитрат, които не са интегрирани в производството на амоняк.

Цените на амоняка също продължиха низходящата си тенденция, като цената в Близкия изток падна с почти $70/т, тъй като търсенето на амоняк в Азия почти не съществува. Въпреки че спадът на цените доведе до известна покупателна активност, секторът на амоняка остава с голям излишък, така че цените ще продължат да падат, докато търсенето и предлагането се балансират, казаха анализатори.

Бразилия, друг основен потребител на торове, също е добре осигурена с урея и местните купувачи оказват натиск върху търговците, за да компенсират неотдавнашния спад на цените.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА