Сурвачката се смята за символ на новия живот, който идва в къщата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

Сурвакането било стара традиция, дошло в много стари времена при българите. Святост има в нея, в наричането, в пъстротата и хубостта й. Сурвачката била символ на новия живот, който идвал в къщата.

Дядото ходел в гората да намери дрян и отсече клон от него. Не от друго дърво на круша, ябълка или слива, а от дрян трябва да откърши клон. Дрянът първи цъфва и последно зреят плодовете му. Напролет първо от него пчеличките храна взимат. Дряновицата е за добруване, за здраве и жилавост на всички.

Сурвакарите удрят яко и до зачервяване гърбината да заякне. Хоро се вие в кръг на мегдана, така и дряновата пръчка се свива за единство и сила. Кравайчетата  са също затова. И пуканките, и опредената вълна, дето се окачва на снопчета по сурвакницата. И всичко, дето е по нея е за здраве и за плодородие в полето, за плодовитост в оборите.

Белите пуканки са благословия за бели дни през новата година. Червеният конец, на който са нанизани, е против уроки и всякакви лошавини. Нанизът от ошафа е символ на изобилието в градините, да бъде плодородна годината. Сухите чушки, сливите, ябълките крушите – все са за добър и богат плод през годината. А вълната е да се множат овцете, кравите, всякакъв добитък да пълни дворовете и стопанствата.

Нанизаните на конец орехи са благословия затова да сме мъдри и умни през годината, да са смислени приказките и делата ни. Щото ядката на ореха прилича на човешки мозък. На сурвачката се нанизват и дребни пари да повикат други пари в къщата. Добре е дрянът да има вече пъпки, те носят още по-голям късмет. А след като всички в дома са сурвакани, после нашите съседи, роднини и приятели, като свърши денят, сурвачката се хвърля в огнището.

Така след Васильовица даваме сурвачката на огъня. Тя вече е проводила нашата благословия, добрите думи и пожелания, придружени от песните на сурвакарите. Чули са я „ушите“ на къщата, всяко изречено добро остава между стените. А искрите на дряновицата в огъня са затова, всички пожелания да се сбъднат. Така разказваше баба ми. А навън зимата е във властта си.

От сурвакарските песни и наричания се развеселяват хората и смълчаното от голям студ село, или град, запява, после заиграва всяка душа, в радост слави Бога, дето ни подсказва, че не ни е забравил, а  ни праща вест за бъдещето ни. Напъпилото дряново дърво е първи вестител, новият дар за идната година, за новото обновяване на живота.

Вдигат се на веселба всичките момци и моми, от радост момите пеят, момците кършат клонките. И все ще ни дава Господ вяра и любов от сега и до амина!

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА