Субсидиите може да се увеличат в страните, където са най-ниски

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Чеслав Адам Шекерски е полски политик и член на Европейския парламент. През 2014 г. той е избран за председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони към ЕП. Член е на Съвета на председателите на комисии и делегация за връзки с Канада и заместник на комисията по бюджетен контрол и делегация за връзки с Китайската народна република. Завършил е магистратура по инженерство, а през 1986 г. става доктор на икономическите и селскостопанските науки.

Господин Шекерски, кога може да очакваме първите законодателни промени в ОСП 2020?

Законодателни промени очакваме в началото на юни, веднага след като Европейската комисия обяви своето проектно предложение за следващата многогодишна финансова рамка. Имаме амбициозната задача да изготвим готова реформа преди Европейските избори през май 2019 г. Това ще позволи на фермерите и администрацията да се подготвят за предстоящите промени. Все пак, тази задача е амбициозна и ще бъде трудно да се постигне.

Ще постигне ли новата ОСП уеднаквяване на плащанията за различните страни-членки?

Искането за изравняване на плащанията е проблем, за който страните с по-малки помощи докладват от години. През последната реформа бе постигната частична конвергенция, която обаче е незадоволителна. Изглежда, че този път ще има по-голяма решителност за действия в тази посока, въпреки че аз лично очаквам продължаване на процеса на сближаване, а не пълното му завършване.

Може ли да очакваме да се разшири обхвата на единната ставка за плащане на стопаните?

В случай на продължаване на програмата за сближаване, субсидиите може да се увеличат в страните, където те са най-ниски. От гледна точка на средната стойност за ЕС обаче трудно може да очакваме разширяване на обхвата, предвид дупката в бюджета от около 12 милиарда евро, която ще се отвори след “Брекзит” и големия натиск за финансирането на ОСП, предвид нуждата от помощи за нови предизвикателства като миграцията и сигурността, пред които ЕС се изправя.

Очаква ли се страните-членки да увеличат плащанията към ЕС след  Брекзит, как ще се отрази на ОСП редуцирането на бюджета за земеделие?

Увеличаването на приноса на държавите-членки е малко вероятно, макар че напоследък позицията на Германия по този въпрос изглежда малко променена. Както споменах по-рано, Брекзит ще доведе до годишна дупка в бюджета от 12 млрд. евро и в допълнение около 11 млрд. евро ще са нужни за да покрият вече споменатите предизвикателства. В момента се намираме в много трудна ситуация, чийто изход е трудно предвидим.

Цялото интервю на Чеслав Шекерски пред Агрозона може да прочетете в мартенския брой на изданието.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА