Страните от ЕС искат по-леки „зелени мерки“ в новата ОСП

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

Държавите членки на ЕС настояват за прилагане на по-малко рестриктивна „зелена архитектура“ за Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. Специалният комитет по селско стопанство (СКСС) проведе предварително обсъждане по темата за „зелената архитектура“ на бъдещата ОСП на 25 март, в подготовка на дискусията за Съвета на министрите, предвидена за 15 април. По време на обсъждането в СКСС, експертите от държавите членки на ЕС призоваха за по-голяма гъвкавост при прилагането на предложените разпоредби за „зелена архитектура“, съгласно информация на Агенция „Европа“ от 26 март 2019 г., предават от пресцентъра на областната дирекция по земеделие в Кюстендил

По-високо ниво на субсидиарност

Делегациите на Франция, Германия, Дания, Швеция, Финландия и други приветстват намерението на Комисията да засили екологичната амбиция на ОСП. Някои от тях, като Полша и Ирландия, подчертават значимостта екологичната амбиция да бъде приведена в съответствие с бъдещия бюджет на ОСП, като се има предвид, че Комисията очаква земеделските бюджетни кредити да спаднат по време на следващата многогодишна финансова рамка на ЕС за 2021-2027. В тази връзка, Унгария, Австрия, Хърватия и Малта заявяват изрично, че повишената екологична амбиция следва да бъде обезпечена с увеличен бюджет.

По отношение на практическото прилагане на новата зелена архитектура, около 10 делегации призовават за допълнително опростяване на правилата, предоставяйки на държавите членки по-голяма гъвкавост при прилагане на условността, според Естония, Швеция, Гърция, Латвия, Португалия, и „еко-схемите“, според Испания, Унгария, Австрия и Полша, както и по-високо ниво на субсидиарност.

Колко амбициозни да са мерките

Няколко делегации – Дания, Нидерландия или Финландия, искат да бъдат определени по-ниски изисквания като „базова линия“ за условността, но други, като Франция, подкрепят запазване на нивото на амбиция. Освен това, няколко държави членки, като Италия, Полша, Португалия, Гърция, България, настояват правилата за условността да не се прилагат за дребните земеделски производители. По отношение на „еко-схемите“, някои страни предпочитат да се прилагат доброволно, включително Италия, Португалия и България, докато други и по-конкретно Холандия и Испания, подкрепят предложението на Комисията за задължителното им прилагане за всички държави членки. Беше обсъден въпросът за допълняемостта между „еко-схемите“ и агроекологичните/климатичните мерки, като част от делегациите настояват за повече гъвкавост между двата стълба на ОСП.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА