Стоян Чуканов: Включването на говедовъдството в обсега на Директивата за индустриалните отпадъци е концептуална грешка

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
7 Минути

“Ревизията на директивата за индустриалните отпадъци вече тече около две години. Естествено реакциите на бранша са доста емоционални, защото в последния вариант, който Комисията предложи преди няколко месеца, изведнъж се сложи тази граница от 150 животински единици, което преведено на български език означава например 2/3-ти от птицевъдните ферми във Франция. При тези обстоятелства няма как колегите да не реагират емоционално. Този намален праг променя като цяло границата. Преди това индустриалното свиневъдство и птицевъдство, доколкото изобщо такова понятие е разумно да се слага, бяха в обхвата на тази директива, но говедовъдството не беше”, коментира в интервю за Агрозона Стоян Чуканов национален координатор на българското земеделие в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) в Брюксел.

По-голямата част от страните-членки изразяват негативно становище за предложените промени

“Когато се проведе Съвета на министрите след предложението на Комисията, всички министри на земеделието на страните-членки от Европейския съюз, без две – Нидерландия и Дания, категорично изразиха негативно становище, относно предложените промени в директивата за индустриалните отпадъци. Италианският министър на земеделието каза, че това е концептуална грешка изобщо да говорим за говедовъдството като индустриален сектор. Всички държави, малко или много, изразиха своето неодобрение от страна на министрите, което респективно значи и на актуалните правителства в държавите членки”, заяви още Чуканов.

“След това, така направеното предложение мина през Европейския икономически и социален комитет. Там ние от своя страна също категорично възразихме върху така направените предложения”, допълни още той.

“След това предложението на Комисията отиде в Европейския парламент. Докладчик от страна Европарламента е българският евродепутат Радан Кънев. Предложението на Комисията отиде в Комитета по околна среда, вместо в този по земеделие”, коментира Чуканов.

“В Комитета по околна среда имат превес хората, които не са така пряко свързани със земеделието, а по-скоро имат малко по-зелени виждания от нас за бъдещето на Европейския съюз. Докладчика в сянка е от земеделския комитет”, заяви той.

Комисията по земеделие в ЕП също е против предложението на ЕК

“Комисията по земеделие в Европейския парламент също категорично възрази по така направеното предложение от страна на Европейската комисия и са против изобщо да се включва говедовъдството в обсега на Директивата, която третира отпадъците от циментовите заводи, атомните електроцентрали, топло и електроцентралите и така нататък и изведнъж там слагаме говедовъдството”, сподели Чуканов.

Има ли възможност за увеличаване на ЖЕ в Директивата?

“Предложението от докладчика е тази граница да бъде 300 животински единици, което само по себе си ще вдигне сегашната граница за свиневъдството и птицевъдството. Направихме предложение, на базата на нашите препоръки да се изключат биологичното говедовъдство и екстензивното говедовъдство от обсега на тази Директива, защото това наистина е концептуална грешка. Не може да сравняваме две несравними неща”, заяви той.

“Факт е, че председателят на Комитета по околна среда Паскал Кофен е французин, който преди това е бил ръководител на Green peace за Франция. Но дори самият той в изслушването, което беше направено в Комисията по околна среда, призова да се търси някакво споразумение, за да няма конфронтация в пленарна зала”, допълни Чуканов.

 

В момента дори има предложение тази граница да се вдигне на 600 животински единици или изобщо говедовъдството да не попада вътре в обсега на тази директива.

 

“За мен голямото притеснение е да не би този изключително важен елемент от предложената промяна в Директивата за индустриалните отпадъци да не стане отново жертва на политически пазарлък и да бъде изтъргуван срещу нещо друго”, сподели той.

Последната ревизия на Директивата е от преди 10 години

“При предишната ревизия, която е правена преди повече от 10 години, не са включени говедовъдните ферми в обсега й, тъй като Комисията не е имала достатъчно ефективна база данни. Сега ЕК, в синхрон със Зелената седалка и целите на Стратегията, иска да включи това нещо”, заяви Чуканов.

Оценката на въздействието на вече действащата директива преди промените е положителна, защото тя до голяма степен е редуцирала замърсяването от индустриалните отпадъци, но да пришием говедовъдството към индустриалните отпадъци наистина е концептуална грешка.

Как ще представим продуктите от европейското животновъдство като индустриално производство, запита Чуканов

“Наскоро имаше и такава позиция за това как ще представим европейското животновъдство като индустриално пред останалата част от света, които в крайна сметка са вносители на продуктите от това говедовъдство. Например френските сирена. Какво казваме за тях? Че са индустриални продукти?”, постави въпроса той.

Големите земеделски държави също са категорично против предложените изменения в Директивата

“По време на изслушването в рамките на Комитета по околна среда направих изказване. След мен беше председателя на Комисията, който категорично каза, че директивата как да се ревизира с тази граница от 150 животински единици. След него имаше изказвания от европейски депутати от страна на зелените и други прогресивни сили и те всъщност бяха категорично против нашата гледна точка”, сподели Чуканов.

“Шведският  министър на земеделието беше доста по мек в изказването си –  50 на 50. Но големите земеделски държави като Франция, Испания, Италия са категорично против, като дори Германия изрази позиция, че би трябвало да се преразгледат така направените предложения”, заяви той.

“По-малки държави като Словения и Австрия, които са с много силно развито пасищно и планинско животновъдство бяха наистина просто възмутени”, допълни още той.

“Опитахме се да търсим контакт с председателя на Комисията по околна среда, който е французин, тъй като френските фермери също са категорично против включването на говедовъдството и особено в тези ниски прагове, които са заложени. Разговаряхме с нашите български евродепутати – Асим Адемов и Атидже Алиева-Вели, които са в комисията по земеделие и също са на страната на фермерите”, заключи Чуканов.

 

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА