Днес православната църква почита Свети Стефан. Той се смята за един от първите мъченици на християнската вяра и един от седемте ученици на Исус Христос
Стефан бил сред първите последователи на Иисус Христос в Йерусалим. За него четем в книгата “Деяния апостолски”. В първите години след спасителните събития на Христовото Възкресение, Възнесението Му и Петдесетница, Църквата започнала с благодатта на Светия Дух да привлича все повече вярващи в Него.
Вечер, след края на работния ден, те се събирали за съвместна молитва и след светата евхаристия, и причастяването с тялото и кръвта Христови общността предлагала храна за всички.
Там обаче се появили недоволства, че някои от вярващите, евреи от разсеянието (т.е. дошли от чужбина), били пренебрегвани, разказва БТА.
И апостолите казали: “Не е добре ние да оставим Божието слово и да се грижим за трапезите, затова, братя, погрижете се да изберете измежду вас седем души с добро име, изпълнени с Дух Свети и с мъдрост, които ще поставим на тая служба; а ние постоянно ще пребъдваме в молитва и в служба на словото”. Така избрали седем помощници, наречени дякони (гръцка дума за служители): “Стефан, мъж изпълнен с вяра и Дух Свети, Филип и Прохор, Никанор и Тимон, Пармен и Николай”.
Както се вижда от разказа на книгата “Деяния”, дяконите не се ограничавали само с домакинската работа, но били проповедници на Христовото учение.
В тази дейност особено се отличил дякон Стефан, който заради споменаването му на първо място е наречен после архидякон. “Изпълнен с вяра и сила”, той вършел големи чудеса и личби между народа. Затова от синагогите в свещения град се надигнали срещу Стефан, започнали спорове с него, но не можели да се противостоят на мъдростта и духа, с който той говорел за Христос.
След една пламенна негова реч Стефан нарочно бил обвинен в богохулство, за да могат според техните правила безнаказано да го убият с камъни. Така той останал в християнската история и с прозвището първомъченик на Църквата.
Предците ни са вярвали, че с този ден се затваря кръгът на старата година. Прието е младото семейството да посети кумовете, кръстниците или родителите си, а на трапезата се сервират ястия с месо. Традиционно се приготвя свинско с кисело зеле или баница с месо.
В някои части та Средна и Северна България обичаят ладуване се извършва на днешния ден. Всички моми за женене правят китки и привързват към тях пръстен или друг личен предмет, после го топват в менче пълно с мълчана вода, което се покрива с червено було. На другия ден мома облечена като булка, вади едно по едно китките и докато другите пеят заклинателни песни (ладанки) предвещавала кой за какъв момък ще се омъжи.
Името Стефан означава венец. Имен ден празнуват: Стефан, Стефка, Стефко, Стефанка, Стефания, Фани, Венцислав, Венцислава, Станчо, Станимира, Станислава, Стане, Цанко, Цано, Стою, Стоян, Стояна, Стоичко, Стойчо, Стоимен.