ССА и Съюзът на учените ще си сътрудничат в науката

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Селскостопанска академия и Съюзът на учените в България подписаха договор за научно сътрудничество. Предвидено е да се засили подкрепата при изготвянето на съвместни становища по развитието на науката и висшето образование, тяхното финансиране и законодателно решаване.

Важна част от споразумението и възроденото сътрудничество е предстоящата работа за по-тясното интегриране на селскостопанската и университетската наука и научните изследвания, съчетана с широко пропагандиране на научните постижения и научно-приложните разработки на Селскостопанска академия, съобщават от пресцентъра на ССА.

Председателят на Селскостопанска академия проф. д-р Васил Николов и проф. дбн Диана Петкова, председател на Съюза на учените в България подписаха договор за сътрудничество и взаимодействие. На събитието присъстваха акад. Дамян Дамянов, дългогодишен председател на Съюза на учените и почетен негов член, зам. председателят на Селскостопанска академия проф. д-р Мая Игнатова, главният научен секретар на на Академията проф. д-р Елена Тодоровска и проф. Пламена Йовчевска от Института по аграрна икономика.

Ползотворното сътрудничество и взаимодействие между Селскостопанска академия и Съюза на учените в България са с доказани ползи във времето. Те са продиктувани от обща цел за развитие на научните изследвания и утвърждаването им като фактор, осигуряващ прогреса на ниво личност, общност и общество. И ако на всеки етап от развитието от страната двете организации са търсели онези важни проблеми, върху които да съсредоточат своите съвместни усилия, днес тази отговорна позиция се възражда. Членската маса от Академията в Съюза на учените расте, комуникацията се възражда и всяка една от страните има нужда от това.

„Няма по-силна научна организация в България, работеща целенасочено в едно направление, от изключителна полза за народа ни, каквато е ССА.”, отбеляза проф. Николов, “От почвата и водите, през растенията и животните, до храните и трапезата на хората – всичко е съсредоточено при нас. Единственото, което е необходимо, и засега ни липсва, е интеграция и съвместни научни дирения по цялата верига“. „Това сътрудничество и взаимодействие за нас е необходимо и важно, когато младите хора все повече се оттеглят от науката, и ние трябва да ги стимулираме да останат.“, акцентира проф. дбн Диана Петкова.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА