Когато Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия се срещнат този уикенд, за да прегледат стратегията си за намаляване на глобалното пренасищане на петролния пазар, те ще се изправят пред необикновен проблем: тя може би работи твърде добре.
Намалената им продукция в съчетание с глобалното търсене затегна пазара, пише bloomberg.com. А цените на суровия петрол скочиха до тригодишен връх от около 70 долара за барел. Това доведе до предупреждения от петролния министър на Иран до Goldman Sachs – за нов скок на американското производство, което унищожава всички усилия до момента на ОПЕК.
„Голямата тревога са цените – не се ли притесняват, че цените се повишават твърде бързо?“, коментира Майк Уитнър, директор на проучванията на петролните пазари в Societe Generale SA в Ню Йорк. „Има много причини за тревога и напрежение, но най-важното е как ще отговори производството в САЩ“.
Предвид все още наличния огромен излишък от петрол министрите от ОАЕ, Ирак и Кувейт настояват, че няма нужда да се променя стратегията и че картелът ще се придържа към плана си за ограничаване на добива до края на годината. Въпреки това скокът на цените означава, че делегатите, които се събират в оманската столица Мускат, трябва да решат как да излязат от квотите.
Конкурентите от години ОПЕК и Русия стиснаха ръцете си в края на 2016 година. Обединените им усилия са за справяне шистовия бум в САЩ, залял пазарите и свалил цените. Стратегията набра сила през втората половина на годината. Цените реагираха и фючърсите върху суровия петрол “Брента” се качиха до 70,05 долара на 11 януари – най-високото си ниво от декември 2014 г. Енергизирани от нови инвестиции, американското производство може да достигне до 11 милиона барела на ден през следващата година, надминавайки както саудитската, така и руската продукция, според прогнозите на правителството на САЩ.
Нарастващото търсене на суров петрол обаче ще помогне да се заличи част от допълнителното производство. Глобалното потребление ще се разшири с около 1,5 млн. барела на ден тази година, според генералният секретар на ОПЕК Мохамад Баркиндо.
Производителите официално ще разгледат споразумението си през юни и може да започнат да свиват квотите през втората половина на годината, смятат анализатори. Саудитска Арабия и Русия – най-големите производители в пакта подчертаваха многократно, че когато времето за прекратяване на сделката дойде, това ще бъде направено постепенно.
Междувременно натискът за промяна на стратегията вероятно ще се понижи през следващите седмици с поевтиняването на петрола, смятат от Citigroup и Societe. Фючърсите ще спаднат поради сезонното затишие, тъй като нуждата от зимни горива отминава.
„Засега, тъй като ценовата сила изглежда временна, смятам, че ОПЕК ще кажат, че вървят към балансиране на пазара и продължават напред“, казва ръководителят на проучванията на суровините в Citigroup Ед Морс. “През лятото може да има споразумение за увеличаване на производството”, смята той.