Споразумение с МЕРКОСУР заплашва реализацията на 80% от българския мед

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

80 % от произведения мед в България се реализира на европейския пазар. Това е изцяло експортно ориентирана стока, защото страната ни не е голям консуматор на мед. Именно тук идва въпросът каква част от пазара в Европа ще изгубим, ако споразумението с МЕРКОСУР стане факт, според което четири държави от Южна Америка ще могат да внасят земеделски продукти без мито в Европа. Пчеларят Петко Симеонов е категоричен, че няма да имаме почти никаква възможност за реализация, тъй като медът от Южна Америка е със значително по-евтина цена. „У нас широко разпространено е собственото производство – до 5 кошера, които хората гледат за семейството си или близки приятели и роднини. Това не е продукт, който е със стопанско значение. Ако споразумението влезе в сила реализацията няма да успее“. Другият голям проблем е, че секторът няма капацитет да търси продажби в трети страни – САЩ, Канада, Япония.

Това, което притеснява българските пчелари е драстичното сриване на цената на меда от 2017 г. насам. Има сериозен спад и на търсенето поради редица причина. Част от тях е изключително внос от трети страни – основно от Украйна и Китай. Влиза мед, който ценово конкурира много нашия продукт. „Производството ни не е обединено, а разпокъсано и затова трудно производителите могат да повлияят на общия европейски пазар. Ако влезе мед от Южна Америка той ще е на много ниски цени“, коментира Петко Симеонов.

В момента преди подписване на това споразумение изкупната цена на килограм мед у нас  е между 3,50 и 4 лева от производител. Цена, която е под себестойността на продукцията и няма как да бъде намалена повече. „Масово колегите търсят източници на доходи, защото не могат да издържат на натиска. Медът от Южна Америка пък дори и в момента, с наличието на мито, се конкурира с европейските цени и дори е по-евтин“.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама