Спират сечите в горите, започват засилени проверки за спазване на забраната

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Горските стопанства ще извършват засилен контрол за спазване на забраната срещу изсичане на гори в страната по разпореждане на министъра на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков, съобщиха от Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ). На място в държавните горски предприятия, регионалните дирекции по горите и държавните ловни стопанства ще бъдат изпращани и мобилни екипи от Изпълнителна агенция по горите.

До края на годината се ограничава планирането и провеждането на сечи в държавните горски територии

Забраната обхваща  изсичането на гори в 15 метровата зона от двете страни на постоянните водни течения, както и в буферната зона, която включва 100-метровата ивица на реките Марица, Тунджа, Места, Струма, Арда, Лом, Цибрица, Огоста, Скът, Искър, Янтра, Вит, Съзлийка, Стряма, Осъм, Русенски Лом, Камчия, Велека и Резовска.

Преустановява се и сечта в ивицата от 15 метра от всяка страна на поройните водни течения, в периметър от 200 метра около язовири и езера и в радиус от 20 метра до извори, кладенци, каптажи, водопои и други водоизточници, които не са включени в санитарноохранителните зони. Ограничават се сечите в урбанизирани територии и горски територии за защита на сградите и обектите на техническата инфраструктура в определени диапазони.

Санитарни, принудителни и технически сечи ще се допускат само за опазване на горските територии от пожари, усвояване на дървесина от имоти с променено предназначение, имоти, върху които е учредено право на строеж или право на ползване и сервитути по реда на Закона за горите и Закона за енергетиката. Сечи ще бъдат провеждани и за защита бреговете и островите на река Дунав, както и на създадените хидромелиоративни системи и съоръжения за предпазване от вредното въздействие на водите.

Държавните предприятия ще намалят с 30 % обема на предвиденото средногодишно ползване

По нареждане на министър Бозуков, държавните предприятия ще намалят и с 30 % обема на предвиденото средногодишно ползване по горскостопанските планове на Държавните горски предприятия и Държавните ловни стопанства от високостъблени гори с възраст над 100 г. Средногодишното ползване не трябва да надвишава 10 % по обем и площ от предвиденото в горскостопанските планове. Изискванията не се отнасят за добива от санитарни, принудителни и технически сечи.

Изпълнителната агенция по горите следва да предприеме действия за дигитализация и осигуряване на публичност на дейностите в горския сектор.


Четете още:

Кадрови промени във всички горски предприятия, пълна смяна в управлението на 3

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА