Специална онлайн платформа ще пази пчелите от отравяне

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Специална онлайн платформа, в която растениевъдите ще съобщават по часове и дати кога ще пръскат с препарати, ще пази пчелите от отравяне. Целта е пчеларите да бъдат информирани, за да могат да вземат мерки навреме и при необходимост да приберат рояците в кошерите. Това съобщи изпълнителният директор на Националната асоциация на зърнопроизводителите Наталия Тодорова, за „Новинар”.

Идеята е растениевъдите да попълват в онлайн формуляр точно кои площи ще бъдат обработвани, с какви препарати, в кои дни и в кой часови диапазон, дали пръскането ще бъде авиационно или не. В бланката те ще оставят и своите контакти, за да може при необходимост, пчеларите да се свързват с тях за въпроси.

Хората, които нямат достъп до интернет, ще попълват заявлението в общината, а оттам то ще бъде качено в платформата.

Предвижда се още пчеларите да получават имейл и есемес, с които да бъдат информирани за предстоящото пръскане с препарати. Новата платформа би предпазила много пчели. В момента пчеларите се оплакват, че не получават известия къде и с какви препарати се пръска и пчелите се тровят.

Наталия Тодорова обясни, че идеята все още е в много суров вид и във връзка с бъдещото й реализиране вече е изпратено писмо до земеделското министерство и до агенцията по безопасност на храните.

По думите на експерта платформата би могла да се финансира през 2017 г. по мярка от Програмата за развитие на селските райони в новия програмен период.

Тодорова коментира и състоянието на реколтата от зърно. До 20 на сто са по-малко добивите от пшеница. „Традиционно се засяват по 12-13 млн. декара, докато сега бяха едва 10 млн. декара”, уточни Тодорова.

И допълни, че причина за по-малките добиви е било лошото време. По думите й най-много са намалели добивите на зърно в Северозападна и Южна България. Царевицата и слънчогледът там пък са намалели наполовина, докато в останалите части на страната редукцията е с около 20-30 на сто.

Шефът на браншовата асоциация допълни, че от 4,5 млн. тона произведена пшеница в момента между 1,6 и 1,8 млн. тона остават за вътрешно потребление. Останалото количество отива за експорт, като 70 процента от износа е за Гърция, Испания и Италия.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА