Солта в градината: 5 начина да спасите реколтата си

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Готварската сол е част от всяка манджа, но всъщност може да ви е полезна не само на трапезата, а и в градината. Средството е евтино и много ефективно, стига правилно да го използвате. Важна е дозата, за да не навреди, както на човека, така и на растенията.

Натриевият хлорид, както е научното название на готварската сол, често се използва от последователите на биологичното отглеждане на растения за борба с плевели, болести, за торене или подбряване вкуса на плодовете. Трябва обаче да внимавате с количествата, които внасяте, защото може да нанесете вреда на почвата. Почвата ще започне да пропуска зле водата и киселинността й може да се повиши. Може да се появи хлороза сред растенията, а полезната микрофлора в пръстта да загине. Затова за подобряване на субстрата есенно време е добре да внасяте по 2-3 кофи компост на всеки квадрат, за да възстановите баланса в земята на местата, където сте торили със сол.

  • Сол срещу къртици. Къртиците са голяма напаст за двора, но те са защитени животни и не бива да ги убивате. Можете да ги изгоните от площта си, като насипете в свежите ходове по 4 с.л. сол и къртиците ще побързат да напуснат мястото ви. Този начин на прогонване е подходящ само за пътечките и моравата, тъй като в лехите със зеленчуци и цветя растенията могат да пострадат.
  • Сол срещу вредители. Солта ще ви помогне и при борбата с луковата муха. За профилактика на младия лук, който е достигнал височина от 5 -7 см, можете да го опръскате с разтвор на сол – 1 ч.л. сол на 1 литър вода. Процедурата се повтаря след 10 дни и след това през лятото. За да предпазите растенията още преди засаждането, е добре да накиснете луковичките в разтвор на сол за няколко часа, който да приготвите от 200 г сол на 10 литра вода. Така ще ускорите и прорастването на посадъчния материал. С опръскване със сол можете да предпазите растенията и от зелева муха. Тук обаче разтворете 3 ч.л. сол в 10 литра вода.
  • Сол срещу фитофтора. Фитофтората е опасно гъбно заболяване, което може да покоси доматите ви и да ви лиши от реколта от червения зеленчук. Благоприятства се от влажно време и може да засегне и другите култури от семейство Картофови – патладжани, картофи, чушки и др. За да спрете разпространението на болестта, напръскайте със солен разтвор насажденията 1 кг сол на 10 литра вода. Не се учудвайте, растенията ще хвърлят листата си, а плодовете ще се покрият с видим бял слой.
  • Сол срещу плевели. Плевелите са голяма напаст в двора. За да се избавите от тях, внимателно посипете всяко едно растение с шепа сол. Ако имате пънове и издънки, които не можете да изкопаете, посипете ги с едра сол и покрийте с кофа или полиетиленово фолио. Редовно повтаряйте процедурата и след няколко години ще се отървете от пъновете, а издънки няма и да видите.
  • Сол за торене. Ако искате да увеличите реколтата от вишни или ябълки, то тогава можете да наторите с готварска сол. Подхранването се прави или в късна есен, или в ранна пролет. Насипете около дърветата в кръг по 3-4 с.л. сол на всеки квадрат, а след това полейте с вода. Ако имате песъклива почва, това мероприятие е задължително.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама