Смеските с водорасли намаляват с 82% емисиите метан от кравите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Производството на метан от кравите може да се намали с 82%, ако във фуражите се добавят морски водорасли в продължение на пет месеца.. Констатацията се основава на дългосрочни изследвания на американски учени, които са установили, че водораслите могат да намалят производството на метан, предаде theguardian.com. „Имаме солидни доказателства, че водораслите са ефективни при храненето на едър рогат добитък с цел намаляване на парниковите газове. При това ефикасността не намалява с течение на времето“, казва Ермиас Кебреаб, директор на World Food Center и учен от University of California, Davis.

Кравите произвеждат метан чрез микроби в стомаха си, докато усвояват влакнестата си храна и това стана в процес, подобен на ферментацията. Метанът има по-кратък живот в атмосферата от въглеродния диоксид, но е над 30 пъти по-ефективен при улавяне на топлина, което го прави основен парников газ. Водораслите Asparagopsis taxiformis могат частично да противодействат на тези емисии от кравите. В селското стопанство се произвеждат около 10% от вредните емисии на САЩ, като голяма част от тях идват от кравите. Това предизвика защитниците на околната среда да започнат кампании за намаляване на вредните емисии в животновъдството, като призоваха хората да ядат по-малко месо. Според изследователите обаче само въздържанието от консумация на месо не е достатъчно, за да бъдат намалени чувствително вредните емисии. Необходимо е да се вземат мерки и в самите ферми.

Преди две години отделно изследване на Кебреаб установи, че добавките с морски водорасли намаляват производството на метан от млечните крави, като направен тест за вкус на млякото показва, че това не влияе върху млечната продукция на преживните животни. Последните изследвания, този път върху месодайни говеда, също не показват разлика във вкуса на месото от животни, консумиращи морски водорасли. Следващото предизвикателство, според изследователите, ще бъде намирането на достатъчно количество Asparagopsis taxiformis, пурпурна морска трева за фермите, като се има предвид, че няма големи количества в естествените находища. „Има още работа за вършене, но ние сме много обнадеждени от тези резултати“, каза Роке. „Сега имаме ясен отговор на въпроса дали добавките с водорасли могат устойчиво да намалят емисиите на метан от добитъка и неговата дългосрочна ефективност.“

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА