Случаите на АЧС най-много в Южна България

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

31 са положителните проби за ноември, 25 са регистрациите за трихинелоза

31 са случаите на положителни проби за болестта Африканска чума по свинете (АЧС) за ноември, констатират от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). В системата на БАБХ за контрол и изследване – Модул „Лов”, са въведени общо 3 479 проби за изпитване за вируса. Най-много са положителните случаи в Ямбол – 19 случая; Хасково – 4; Видин – 3; Габрово – 2; Бургас, София-град и Стара Загора – по 1 случай.

Пробите за наличие на вируса на АЧС се изследват в лабораториите при Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) – НРЛ „Класическа и Африканска чума по свинете и Каприпоксвируси”, ИРЛ Стара Загора и ИРЛ Велико Търново.

Месото от дивите свине задължително се изследва и за Трихинелоза. През месец ноември са констатирани 25 положителни проби от въведените 2 380. 61 проби са негодни за изследване, за което подателите им са уведомени чрез Модула. Агенцията апелира към ловците за повишено внимание при вземане на проби за Трихинелоза и напомня, че е количеството на материала и правилното му съхранение и транспортиране са от ключово значение за изпитването им.

БАБХ създаде и въведе в експлоатация Модул „Лов“ в работата на всички лаборатории, извършващи изпитвания за наличието на АЧС. Данните за пробите се въвеждат от ловците в Модул „Лов“ в електронен формат през мобилно устройство, вместо на хартия.

Всяка проба е обозначена с баркод, чрез който тя се идентифицира при постъпване в лабораторията. След изпитването резултатът се въвежда отново в електронната система, като по този начин подателят може веднага да получи информация за него, чрез своето мобилно устройство. Резултатът може да бъде проверен също и на сайта на Агенцията по храните.

Допълнително бе създадена възможност при недостатъчно количество материал за изпитване или негодна проба лабораторията да го отрази в Модула и подалият пробата да получи автоматично съобщение за това.

Модул „Лов” е създаден, за да подпомогне и облекчи работата при вземането, изпращането и изпитването на проби от диви свине за заболяванията Трихинелоза и Африканска чума по свинете. Използването на приложението предотвратява и често допускани грешки, дължащи се на неправилно или неточно попълнена на хартия информация. С въвеждането на Модула се улеснява и ускорява процесът на предаване и обработване на пробата, както и на получаване обратно на резултатите от изследванията.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА