След спорно приет Законопроект: Еко организации ще могат да обжалват всякакви инфраструктурни проекти

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

На 12 юли Комисията по регионално развитие, благоустройство и местно самоуправление (КРРБМС) в Народното събрание проведе заседание, на което бяха разгледани и приети на първо четене предложения за промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ).  В мотивите на вносителите на законопроекта е посочено, че се цели изпълнението на изискванията и препоръките на решението от 2012 г. на Комитета за съответствие към Конвенцията за достъп до информация, участие на обществеността в процеса на взимане на решения и достъп до правосъдие по въпроси на околната среда.

Обжалване на проекти по две направления

Едно от предложенията за промени в приетия Законопроект дава право на неправителствени организации (НПО) да обжалват всички инфраструктурни проекти. Народният представител Александър Дунчев, който е и автор на законопроекта, предлага текстовете да бъдат вкарани в Закона за устройство на територията (ЗУТ).

гори, горски, Agrozona.bgВ момента зелените екологични организации могат да обжалват всички проекти от целият икономически спектър, но само в частта им за Екологичните оценки (ЕО) и Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС). Тази възможност дава законът за опазване на околната среда (ЗООС). С предложението на Дунчев се цели проектите да могат да се обжалват и по реда на ЗУТ. Тоест дава се възможност на зелените да обжалват по две направления. През ЗУТ и през ЗООС.

Гласуването на предложението на Александър Дунчев е минало с 5 гласа за и 4 въздържали се, въпреки, че от 18-членната комисия, присъстващите в зала по време на гласуване били 13, четирима от които не са взели участие в гласуването.

Камарата на строителите в България (КСБ) излезе със становище, с което категорично се противопоставя на приетите от КРРБМС промени в ЗУТ, тъй като те предоставят възможност на „заинтересовани лица“ да злоупотребяват с права.

„На практика се предоставя възможност на неограничен кръг НПО и граждани, като „заинтересовани лица“ по конвенцията, да могат да обжалват строителни разрешения за всеки строителен обект от къща до магистрала. Нещо повече, приетите от Комисията предложения засягат и обекти с разрешение за  ползване или такива пред разрешение за ползване. Това отваря широко поле за блокиране на реализацията на важните инфраструктурни проекти и на всяко инвестиционно намерение“, се посочва в становището на Камарата, предаде в. Строител.

Според КСБ с предлаганите промени се нарушават основни принципи в правото за справедливост в обществените отношения и стабилност на административните актове. „Абсолютно недопустимо е под прикритието на оспорване на Разрешение за ползване да се изследват въпросите за законосъобразност и целесъобразност на промени в устройствените планове, още повече когато това се извършва на етап въвеждане на обект в експлоатация“, изтъкват от КСБ.

“Необходимо е да бъде запазен балансът в обществото”биопроизводители, Agrozona.bg

От Камарата обръщат внимание, че основната функция на законодателната власт е да регулира обществените отношения по справедлив начин, така че да бъде запазен балансът в обществото. „С предложените промени, приети в КРРБМС, тази основна цел на законодателната власт е нарушена. При липса на стабилност на административните актове (каквито са разрешенията за строеж и разрешенията за ползване) основните принципи на регулиране на обществените отношения ще бъдат нарушени“, се посочва в позицията.

КСБ счита, че приетите от парламентарната КРРБМС промени в ЗУТ поставят под сериозен риск инвестиционната дейност в страната, създават предпоставки за непредвидими по мащаб щети на бизнеса, както и че ще доведат до увреждане на обществения интерес. „Всяко инвестиционно намерение от най-дребното до най-мащабното ще може да бъде атакувано и спряно от „заинтересовани“ лица и организации. Потърпевши от това решение ще са всички български граждани. Това ли е целта?“, заключват от Камарата.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА