След листопада изгонете сачмянката

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
1 Минути

Късната есен, когато листата вече са опадали, единствената ви задача в плодната градина е свързана с пръскането срещу сачмянката. Тази болест се разпространява сред костилковите овошки и създава особени проблеми на черешата, вишната, прасковата, кайсията. Напада листата, плодовете и леторастите. По листата се появяват пурпурно-червени или червено-кафяви точковидни петънца. Тъканите в центъра на петната загиват и се отделят от останалата зелена част на листната петура. По този начин листата изглеждат надупчени от малки дупчици. При силно нападение листата пожълтяват и опадат.

Причинител на сачмянката може да е гъбата Stigmina carpophila или бактерията Xanthomonas campestis. И при единия, и при другия причинител напетняването и надупчването на листата са еднакви. При бактериалната съчмянка обаче петната в началото не са червени, а бледозелени и мазни. Гъбата презимува като мицел по заразените клонки. Бактерията се запазва по нападнатите части до пролетта. Заразяването и при двата причинителя става през устицата, пъпки, ранички. Заразата се пренася чрез дъжд, вятър, насекоми.

Пръскането срещу сачмянката през есента се прави след масовото окапване на листата с 2% бордолезов разтвор.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама