Индикаторите за наличие на изкуствено създадени условия по двата програмни периода на Програмата за развитие на селските райони и по схемите за директни плащания ще се утвърждават със заповед на изпълнителния директор на ДФ „Земеделие“. Това гласят последните промени в проекта на „Наредба за условията и реда за установяване на изкуствено създадени условия по заявления за подпомагане със средства от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони“. Измененията ще се гледат днес на работна група. Със скриването на индикаторите процесът на работа става абсолютно непрозрачен, предупреждават в свое становище от Асоциацията на земеделските производители в България.
От АЗПБ настояват в наредбата да има изчерпателни препратки към съответното европейско законодателство, както и конкретни препратки с релевантните национална нормативни актове, регулиращи темата с нередностите. Основен аргумент в това предложение е необходимостта заинтересованите страни да са наясно с последствията при установяване на изкуствено създадени условия от една страна, а от друга- правна издържаност на самата наредба.
От асоциацията предлагат също така да има ясно посочена дата, спрямо която ще бъдат проверявани бенефициентите.
За сегашния програмен период това е 18 октомври 2011 г.
Това на практика означава, че проверки ще се правят след тази дата. Създадените или действащи преди това компании, които са на съпруги, деца и родители, или на упълномощени лица не подлежат на такъв контрол за текущия програмен период, необходимо е да има яснота и за периода 2007 – 2013 г.
В наредбата обаче предвидените за проверка „индикатори за лична, правна, икономическа, външна или структурна свързаност на кандидати, бенефициенти, ползватели на помощта или упълномощени техни представители“ са твърде общо дефинирани, неясни и създават богата база за тълкуване, се посочва още в становището на АЗПБ. От асоциацията настояват за ясна дефиниция какво е „установяване на изкуствени условия“, а предложената дефиниция за „ изкуствено създадени условия“ е необходимо да бъде „олекотена“ и максимално да се доближава до логиката на съществуващите регламенти. Освен това текстът на самата наредба е необходимо да бъде стриктно прецизиран по отношение на срокове, отговорност на конкретни лица, информираност и комуникация с бенефициента, административни актове по процедурата, разпоредби за обжалване и пр.
Необходимо е също така да се изчистят критериите и да има кумулативно изпълнение. В случай, че даден бенефициент попада в няколко индикатора да му се искат допълнително документи, и ако те не са удовлетворяващи – да бъде назначена проверка.
Самите индикатори трябва да са прецизно дефинирани, намалени като брой и подбрани логически, за да насочват действително към действия за създаване на изкуствени условия, а не да се базират на обичайната практика и структурните промени в сектора, настояват още от АЗПБ.
Необходимо е също така да има прозрачност и яснота в работата на комисията от експерти на ДФ „Земеделие“, която ще изготвя становища, поради много високата степан на риск от субективност. От асоциацията настояват също така да бъде направена необходимата оценка за въздействието на проекта на наредбата.