Сивото гниене първо заразява цветовете на ягодите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Опасни вредители се събуждат във времето на първите ароматни плодове

През май най-голяма е опасността от сиво гниене при ягодата. Заразяването става още по време на цъфтежа, после гъбата минава в плодовете. Заболяването протича бързо, тъй като спорите се разнасят от вятъра и дъжда. Така се обхващат все повече и повече плодове. Забелязва се светлокафяво петно, което бързо се разраства върху целия плод, а повърхността се покрива с обилен сив налеп. Когато заразата проникне откъм чашката, плодът видимо е здрав, но вътрешността му е гнила и горчи. Затова в края на цъфтежа се разстила чиста слама, която ще изолира плодовете от допир до почвата. Точно от почвата най-рано започва загниването, включително и с най-дребните видими петна. Узрелите ягоди се обират внимателно, най-добре сутрин, докато са охладени, поставят се в чисти съдове.

За борба срещу сивото гниене в периода след цъфтежа особено при влажно време се пръска с фунгицид.

Със затоплянето на времето, особено през май, може да се намножат акари. Вреден е ягодовият акар. Той смуче сок от младите, неотворени още листа, те се деформират, пожълтяват, при влажни условия дори загниват. В сухо време изсъхват. Нападнатите растения са по-дребни, втрънчени, листата са като полирани. Плодовете са дребни, засъхнали и с влошен вкус. Когато един лист се отвори, акарите преминават към неотворените. Нападнатите листа трябва да се премахват, да се пръска с акарицид.

Ягодовата нематода също е опасна. Дребното, тънко, нишковидно червейче напада ягоди, цветни и декоративни култури. Разпространява се от дъждовете и с поливните води. Причинява деформиране и свиване на листата, краищата им почервеняват, вджуджават се листните и цветните дръжки, деформират се цветните пъпки. Растенията издребняват, стелят се ниско и формират дребни плодове. Повредите са като огнища, проявяват се на петна в градината. Препоръчваме да извадите и унищожите болните растения и да напръскате насаждението с подходящ препарат.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА