Системите за производство на суровини и хранителни продукти трябва да бъдат адаптирани към новите екологични предизвикателства и обществени очаквания. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов на заседание в Комисията по земеделие и развитие на селските райони на ЕП. Предизвикателствата включват насърчаване на по-здравословни начини на хранене и намаляване на хранителните отпадъци, насърчаване на кръговия модел на икономика, осигуряване на реална връзка между потребителя и производителя и справедливост в разпределението на рискове и ползи по цялата агрохранителна верига, допълни Порожанов.
Той представи основните приоритети на Българското председателство на Съвета на ЕС в сектора на земеделието и дебата относно бъдещето на Общата селскостопанска политика след 2020 г. Предстоящата реформа е от съществено значение не само за европейските земеделски стопани, но и за всички граждани на ЕС. ОСП е доказала във времето високата си добавена стойност и обществена значимост, заяви министърът.
Порожанов припомни, че Българското председателство проведе серия от фокусирани дебати в рамките на заседанията на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство. Кулминацията на дискусиите бе приемането на Заключения на Председателството на 19 март, които бяха подкрепени от мнозинството държави членки. Заключенията имат за цел да подпомогнат и насочат ЕК при изготвянето на пакета от законодателни предложения за бъдещата ОСП, който се очаква да бъде представен в края на месец май или началото на юни.
„Бих искал да подчертая важността на ефективното политическо сътрудничество с Европейския парламент и националните парламенти по тази приоритетна за всички нас тема“, каза още министър Порожанов.