Силен риболов на платики правят софиянци на язовир Искър

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

След редица неуспехи за рибарите през летния сезон изглежда, че монетата започва да се обръща и от култовите водоеми в страната все повече се чува за успешни излети с повече уловена риба. Информация относно улова на рибарите от язовирите и реките в страната предаде НЛРС- СЛРБ.

След известен период на отбой и слаби резултати по култовите места в приустиевата част на язовир “Искър” отново тръгна силен риболов на платика. Отлични постижения са отчели софиянци с фидерни въдици и по отсамните брегове около Багера, и отсреща откъм Филмовата къща. Масовите платики сега са от средна големина, рядко някоя надхвърля половинка, но пък на ранина се правят ефектни серии. Спинингисти се хвалят с улов на кефали по вливащата се река Искър.

Към 17 август родопският красавец язовир “Батак” привлича и рибари, и множество туристи, а през август даже трудно се намира място за бивакуване. Шараните са твърде рядка слука, но пък занимавка става с бабушки и каракуди. От хищниците на разположение са костурите, с характерното за лятото режимно изхранване. По обраслите брегови територии хващат и щуки. Прави впечатление, че плитчините са изцяло превзети от водна чума. Заради масираното човешко присъствие обширни части от бреговата ивица са силно замърсени.

Хванати сомове на буй – това е топ новината от старопланинския язовир “Йовковци”, който това лято задържа високо ниво. Известно е за хищници от 10-15 кг, уловени от великотърновски рибари. Там има и едра каракуда, която обаче разочарова това лято. Лови се на дъно, на въдици с хранилка, но попаденията са редки. Щуката в жегите също е пасивна.

Сякаш има известно отстъпление в посещаемостта на язовир Сопот, в сравнение с минали години и това е обяснимо – хора от “постоянното присъствие” твърдят, че риболовът сега не е това, което е било някога. Хващат се шарани и амури, но няма сигурност в такъв улов. За тях повече шансове има през нощта. Уточняваме, че язовирът е с денонощен режим на риболов. Все пак утехата са многобройните неголеми платики, които винаги са в състояние да се отзоват на покана със захранка и да кълват в добро темпо.

Доста маловодна е река Росица при гр. Севлиево към 17 август и за местните хора риболовът е сериозно изпитание. Все пак се радват ако съумеят да прилъжат някой кефал или морунаш. Това са рибите, които ще се озоват, но най-вероятно в прохладните часове от деня. В долното течение, по вировете при с. Ресен, става по-разнообразен риболов, там вадят и щуки.

И река Места тече със свит отток, което е нормално за сезона. Едрите кефали и скобари, с които се прочу реката в последните години, сега са групирани по отделни вирове и са много трудни за надхитряне. И да се извади някой, втори едва ли ще го последва. Мрените са по-лесни – с тях може да се получи приятен риболов навсякъде, дори и в тънка вода. Вземат си белите червеи без притеснения.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА