Силата на информацията и селекционния контрол

Румен Миланов е управител на „Ферма Малиново“, която се намира на 780 м надморска височина, на 18 километра югоизточно от Ловеч. Въпреки, че самият той не е собственик, бизнесът е семеен и Румен е двигателят за развитието на фермата. От 2003 г. се занимава професионално с животновъдство и от тогава работи с експертите на Държавен фонд „Земеделие“.
Животни под селекционен контрол
Когато навлиза в професионалното животновъдство, Румен има няколко крави. Днес е наел постоянни работници, които се грижат за 200 животни от породата Българско кафяво говедо. Всичките му животни са под селекционен контрол и за тях „Ферма Малиново“ получава подпомагане по повечето схеми по директните плащания, сред които за планинско животновъдство, за животни под селекционен контрол, по СЕПП, за протеинови култури. „Производствения процес стана по-облекчен, след като подменихме машините и съоръженията с проект по подмярка 4.1, по която са инвестирани 1,8 млн. лв. – трактори, ремаркета, цистерни, вайдеман.“, казва Румен Миланов.
Добър избор на порода
„Едва през 2017 г. за първа година остана нещо над производствените ни разходи.“, признава той. Показва ни с гордост системата за преработка на тор, която е по холандска технология. Твърдата фракция попада в ремарке, а течната се отвежда към сепаратор в 2 балона по 500 кубика, където ферментира няколко месеца, извежда се с цистерна на полето и се използва за торене, обяснява фермерът. Малките теленца във фермата се отглеждат в боксове, а големите са целогодишно в обора. Всеки ден количеството на произведеното мляко достига 1,4 тона и се продава на „Елви“. Маслеността на млякото е от 4% до 4,5%.
Румен Миланов е доволен от избора си на порода, която да се отглежда във фермата: „За нашия полу-планински район породата е по-подходяща, отколкото черно-шареното говедо защото Българско кафяво говедо е по-устойчиво на болести, при тях смъртността е ниска и копитата са по-здрави.“, казва той и допълва: „Животните ми дават спокойствие, тази порода са добродушни и кротки. Всяка си знае мястото, когато влизат в обора.“
Експерти на служба
Експертите на Държавен фонд „Земеделие“ съдействат на фермерите, като ги насочват какви документи е необходимо да попълнят, как да го направят, къде да потърсят помощ. Съвети се предоставят също на земеделски стопани, които търсят помощ по определени казуси. Това каза за „Агрозона“ директорът на ОД на ДФЗ-Ловеч Антония Петкова по време на Деня на отворените врати в държавната служба.
Много фермери изпускат сроковете за кандидатстване по схемите по директните плащания и мерките от Програмата за развитие на селските райони, защото не се информират навреме, обясни тя. По думите й е необходимо стопаните до посещават често сайта на Държавен фонд „Земеделие“ и от там отрано да се информират за изискванията за кандидатстване.
Цялата необходима информация е на сайта на Държавен фонд „Земеделие“, включително наредбите, уточни тя. „Наистина трябва да се следят сроковете кога е отворена една схема, какви документи е необходимо да бъдат събрани и подадени. Ако има въпроси, нашите експерти може да обяснят неясните моменти.“, каза Антония Петкова.