Ще заменят ли биопрепаратите обикновените пестициди

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
9 Минути

Около 60% от зеленчуците и около 25% от овощните култури в ЕС се третират с биоинсектициди

По данни на Световната здравна организация (СЗО) човешкото здраве зависи само от 5% от здравните грижи, 20% от генетиката, 25% от условията на околната среда и 50% от правилната и здравословна диета и начин на живот. Това означава, че земеделието засяга 70% от нашия здравен потенциал всеки ден чрез храненето и околната среда.

Осигуряването на сигурност по отношение на качеството на храната все повече налага използването на биопрепарати и техники, които щадят природата. Бързонарастващият интерес към технологиите за биосигурност се дължи на две основни причини:

Първата причина е желанието за непрекъснато увеличаване на производството на биологично пълноценни и безопасни хранителни продукти. Втората е заради нарастващата загриженост в света за непрекъснато разрастващата се и все по-малко контролирана употреба на химически пестициди.

Понастоящем има три основни категории биоконтролни агенти за вредители и болести: биопестициди, биоконтролни агенти (естествени биологично активни вещества) и феромони.

Биопестицидите са видове пестициди, получени от материали като животни, растения, бактерии и някои видове минерали. Те са по-малко вредни за околната среда и действието им е насочено изключително към определена група вредители и не засяга други насекоми, птици и бозайници.

Съгласно класификацията на Американската агенция за опазване на околната среда (EPA), биопестицидите могат да бъдат групирани според начина на действие на биохербициди, биоинсектициди и биофунгициди.

  • Биоинсектицидите включват микроорганизми и естествени съединения с инсектицидна активност, получени от микроорганизми, растения или животни.
  • Биофунгицидите са формулировки от живи организми или естествени метаболити, използвани за контрол на активността на патогените за гъбични растения.
  • Биохербицидите са насочени към специфични ензими и пречат на нормалното им функциониране.

Биопестицидите започнаха да се използват в селското стопанство сравнително наскоро, историята на индустрията датира от 30 години. В момента пазарът на биопестициди обаче нараства бързо.

пестициди, растения, Agrozona.bg

Ситуацията в ЕС

Страните от Европейския съюз (ЕС) се нареждат на трето място в света по производство и употреба на биопрепарати. На територията на Стария континент се продават годишно биопестициди в размер на 110 милиона щатски долара.

Практиката на използване на биопестициди в ЕС обаче се различава от тази в САЩ. Биопестицидите са регистрирани тук по същия начин като химическите продукти за растителна защита.

Съществуват единни стандарти за всички страни от Съюза, които регулират производството, продажбата и употребата на биологични продукти, осъществява се контрол върху пазара на лекарства и се осигурява отговорността на производителите (Регламент ЕО № 764/200 Разпоредби за взаимното признаване на торове в страните от ЕС и др.)

„В Европа новият регламент за торовете е в последната си фаза“, каза Джузепе Натале, председател на Европейския съвет за индустрия на биостимуланти (EBIC). – Настоящият регламент съдържа нова категория растителни биостимуланти, базирани както на растителни екстракти, така и на микроорганизми. Освен това регламентът за растителна защита е преразгледан, за да се установи по-ясна граница между новите растителни биостимуланти и продуктите за растителна защита.

Също така в страните от ЕС съществуват програми за намаляване на употребата на химикали за растителна защита и непрекъснато затягане на изискванията за безопасност за хората и околната среда при регистриране на лекарства, което стимулира използването на алтернативни продукти за растителна защита (Регламент № 1107/2009 относно поставянето на продукти за растителна защита на пазара на ЕС).

препарати за растителна защита, устойчива употреба на пестициди, Agrozona.bg

Кои са агентите

В Европа са регистрирани 43 микроорганизма като биологично активни агенти (20 инсектицидни и 23 фунгицидни и бактерицидни). Повечето от тях се предлагат в една или повече формулировки. Структурата на регистрираните продукти обаче се различава от тази на пазара, доминиран от биоинсектициди.

Доскоро страните от ЕС нямаха система за събиране на статистическа информация за обема на използване на биологични продукти, така че няма точни оценки. Но съдейки по експертни оценки, както и спецификата на употребата на различни активни агенти, продажбите им в ЕС са много по-ниски, отколкото в САЩ.

Препаратите на базата на Bacillus thuringiensis (Bt) представляват около 40% от общия обем на продажбите. Гъбните препарати представляват около 25% от целия оборот, останалият дял е за вирусни препарати.

Според данните към момента около 60% от зеленчуците и около 25% от овощните култури в ЕС се третират с биоинсектициди, като при зеленчуците се използват биоинсектициди на основата на Bt и Beauveria bassiana. На основата на гъбите от рода Триходерма препаратите се прилагат върху плодови и ягодоплодни култури.

 

Кои са консуматорите  

Европейският пазар на биопрепарати за растителна защита не е географски хомогенен – ​​шестте най-големи държави представляват над 70% от всички консумирани биологични препарати. Лидер (около 20% от пазара на ЕС) е Испания – това е „зеленчуковата градина на Европа“, на територията на която има 65 хиляди хектара оранжерии. Тук най-търсени са препаратите на базата на Bt. На второ място са Италия и Франция, където B. subtilis се използва широко за защита на лозята и вирусни препарати срещу молци.

За разлика от САЩ и Канада, в ЕС биопестицидите на практика не се използват за защита на горите, а мащабът на третиране срещу преносители на инфекции също е значително по-малък.

биопрепарати, коприва, Agrozona.bg

Перспективи на развитие

По-нататъшното разширяване на световния пазар на биопестициди, според експерти, ще бъде улеснено от световната тенденция за екологизиране на растителната защита срещу болести и вредители, както и нарастващото производство на органични продукти.

Оптимизмът в това отношение се вдъхновява и от бързото развитие на нови биопестициди, които практически не отстъпват по активност на съответните химически препарати, но не оставят токсични остатъци в селскостопанските суровини и продукти. Те нямат отрицателно последствие за последващи култури, увеличават устойчивостта на контролните обекти и са относително безопасни за хората и селскостопанските животни.

Експертите смятат, че основната пречка и ограничаващ фактор за развитието на пазара е бавното формиране на подходяща регулаторна рамка и задължителната скъпа процедура за регистрация на биопестицидите.

 

САЩ са първенци

Съединените щати реализират най-големи продажби в най-широката гама от търговски продукти. Тук са регистрирани около 100 микроорганизми като активни агенти, произвеждат се около 140 биопестицида, обемът на продажбите на биопестициди и биоконтрол в тази страна е 125 милиона долара годишно. Броят на марките продукти надхвърля няколкостотин.

Въвеждането на биологични продукти в страната започва през 50-те години на миналия век, след което, благодарение на откриването на активността на токсините на Bacillus thuringiensis (Bt), са разработени нови форми на лекарства, които навлизат на американския пазар.

Днес Съединените щати са пример за широкомащабна комерсиализация на биопестициди, съществуват редица механизми за стимулиране навлизането на биологични продукти на пазара: опростена система за регистрация, която изисква значително по-малко време и пари за пускане на пазара на химически продукти, система за подпомагане на търсенето на нови агенти, разработването на търговски форми на лекарства, базирани на тях, и разширяване на спектъра на действие на готовите форми, които вече са на пазара.

платформа, препарати, Agrozona.bg

Китай е с най-бързорастящият пазар

След САЩ Китай е вторият по големина производител на биопестициди в света. Китайският пазар на биопрепарати е най-бързо растящият в света: днес в страната има повече от 200 фабрики, произвеждащи биопестициди. През 2016 г. стойността на пазара на биопестициди в Китай се оценява на 220 милиона щатски долара. Очаква се до 2025 г. да достигне 1 363 млн. долара при среден годишен темп на растеж от 22,4%.

През 2008 г. в Китай са регистрирани 327 вида биопестициди и площта им на приложение възлиза на 1,6% от общата площ на обработваемата земя, но вече през 2017 г. биологичните продукти представляват 8% от общото използване на пестициди на площ от над 10% от всички земеделски земи. Днес биологичните продукти за растителна защита се използват в страната на 30 милиона хектара.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА