Шафранът е полезен при макулна дегенерация на ретината

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Шафранът е не само екзотична подправка, но съдържа вещества, които са много близки до тези, налични в ретината на окото и в определена доза забавят макулната дегенерация. Употребата на чай от шафран в рамките на 2-3 месеца води до значително подобрение на зрението. Има научни разработки на тази тема, посочва д-р Росен Караджов, който е личен лекар в село Арчар и е единствнеият във Видинския край производител на най-скъпата подправка в света, предава радио „Фокус“ – Видин.

„С голям български производител на чай влагаме шафран и патентоваме продукта като запазена марка. Ще участваме в голямо чаено изложение в София с този продукт.“, допълва д-р Росен Караджов.

Да се отглежда шафран не е по-трудно от отглеждането на всяка земеделска култура, според него. “Преди 2-3 години се захванахме с отглеждането на шафран с мой колега от София. Идеята да се занимавам с това бе на сина ми. Първоначално започнахме да отглеждаме шафран върху малки площи в едно шуменско село и видяхме, че има условия за развитие на шафрана. В момента отглеждаме шафран върху 2,5 дка нива край Арчар“, обяснява д-р Карадажов и допълва, че като пряка земеделска работа с отглеждането на шафран се занимава той и съпругата му.

Производството на шафран не се субсидира от държавата, процесите по отглеждането му са изцяло ръчни. Лекарят обясни, че е необходима първоначална инвестиция за закупуването на луковиците, а пазарът за реализирането на шафран все още не е разработен добре. „За нас това не е традиционна подправка. В страната има доста амбицирани хора, които произвеждат шафран, но във Видинския край мисля, че само аз отглеждам шафран.“, допълва д-р Караджов.

Той посочва, че луковиците на шафрановия минзухар се засаждат в края на август началото на септември и в средата на октомври започва първият цъфтеж. След месец на усилен цъфтеж растението остава в зелен вид и презимува така дори и под снега. „Цветята се откъсват от стеблото и веднага след това се отделят ценните тъмночервени близалца от цветето. При отделянето на близалцата трябва да се внимава да не се разкъсва комплекта от 3 броя за цвете, но и да не се оставя от бялата част към стеблото. Това допринася за по- високото окачествяване на шафрана“, казва д-р Караджов. След това събраните близалца се изсушават и който желае да продава шафран трябва да го изследва в сертифицирана за това лаборатория.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА